Whatsapp’ın Az Bilinen 10 Özelliği

0
97

Sosyal medyanın en büyük şirketi olan Facebook’un içinde bulunan ve popüler olan mesajlaşma ve arama ugulaması olan WhatsApp bu seferde platforma entegre ettiği  yepyeni bir özelliği ile değil de bir sistem açığı ile gündeme geldi. Farkına varılan  Whatsapp’ın açığı, iyi niyetli olmayan kişilerin, kullanıcıların telefonunlarındaki dosyalara veyahut iletilere erişmesini sağlıyabiliyor.  Awakened adında biri tarafından ortaya çıkan siber korsanlar WhatsApp kullananların gönderdikleri GIF’ler ile kullananların verilerine erişebiliyor. Bulduğu açığı Facebook‘a bildiren Awakened takma adlı kişi bu keşfinin hemen peşinden Facebook’un platformda bir emniyet güncellemesine gitmesi bekleniyor. Peki WhatsApp’ın bütün özelliklerine Yargıç misiniz? İşte mutlaka bilmeniz lazım 10 WhatsApp özelliği…

EMOJİ TARAMASI

WhatsApp’ta çok Çok emoji Mevcut, evet. Bazen doğru zamanda doğru olan emoji’yi bulmak çok zor olabiliyor. Artık istediğiniz emoji’yi sözcük kullanarak aramanız olası olacak. Ancak bu özelliği kullanmak için ‘auto correct’ özelliğinizin Aleni olması gerekiyor.

DAKİK HESAPLAMALAR

Şayet daimi konuşmalarınızı takip etmiyorsanız, ufak tik işaretlerinin maviye dönüştüğü hatıra kaçırabilirsiniz. Artık gönderilen mesajı basılı tutarak çıkan “Bilgi” seçeneğine tıklayarak ne vakit tikin maviye dönüştüğünü görebilirsiniz. Özdeş işlemi atılan mesajı kaydırarak da yapılabiliyor. Bu sayede atılan mesajın karşıdaki kişiye iletilip iletilmediğini veyahut okunup okunmadığını takip edebiliyorsunuz.

GRUB SOHBETLERİNİ SESSİZE ALIN

Ağzında bir şey tutamayan dost gruplardan yada kişilerden sıkıldığında, Grup Bilgilerini açarak, grub konuşmalarını sekiz saat boyunca, bir hafta boyunca veyahut bir sene boyunca bildirimlere kapatabilirsiniz. Bunun için tek yapılması şart olan konferans ekranı açıkken  gruba  yada şahıs isminin yazılı olduğu tepedeki kısma dokunmalı ve açılan ekranda sessize al seçeneğine tıklamanız.

PARANIZ CEBİNİZDE KALSIN

Ayarlar adlı bölüme girerek , daha sonra Veri Kullanımı bölmüne tıklayarak, Medyaların otomatik olarak indirilmesi adlı seçeneğinin ayarlarını istediğiniz gibi kolayca değiştirebilirsiniz. Mobil veri kullanırken seçeneğinede tıklayarak, verilerin wifi’sız yerlerde hemen indirilmesini hemen kapatabilir ve bu sayede wifi’sız iken medyalar otomatik inmez.

OTOMATİK YÜKLEMELERİ DURDURUN

Telefonun resim galerisinde utanç verici resimler olması istenmiyor ise WhatsApp’ın otomatik yükleme özelliği kapatılabilir. Bunun için sohbet ayarları sekmesindeki “Gelen medyayı kaydet” i kapatarak fotoğrafların veya başka medyanın otomatik indirme işlemleri durdurulabillir.

REFERANS İÇİN ÖNEMLİ MESAJLARI İŞARETLEYİN

Önemli bir mesajı bulmak için Onlarca iletiyi geriye doğru kaydırmak çok uzun sürebilir. fakat şayet o mesaja yıldızla işaretlerseniz (Yani favorilerinize kaydederseniz) hem sizin işiniz kolaylaşır, hatta mesajlaştığınız kişinin bundan haberi olmaz. Bir mesaja yıldız eklemek için Biricik yapmanız şart olan mesajın üstünü basılı tutmak ve çıkan yıldız simgesini seçmek. sonrasın da sohbetin üzerine dokunup “Yıldızlı mesajlar”ı seçerek işaretlediğiniz bütün mesajları görebilirsiniz.

DİZÜSTÜ WHATSAPP

WhatsApp’ı bilgisayarda kullanarak artık işyerinizde sınırsız şekilde mesajlaşmanız olası. Bilgisayarıdan url kısmına web .whatsapp.com adresini girdikten sonra telefondaki WhatsApp’tan alacağınız QR kodu ile sohbetlerinizi bilgisayarın ekranına taşıyabilirsiniz.

GRUB KONUŞMA TARAMASI

Şayet önceden bir Küme konuşmasında bulunduysanız, bu konuşmalara verilen isimlerin ne kadar absürt olabileceğini biliyorsunuzdur. Artık Küme konuşmalarının isimlerini aklınızda tutmanıza lazım yok. henüz önceki bir Küme konuşmasını bulmak için Biricik yapmanız şart olan konuşmanın içinde kimlerin olduğunu ansımak. Rasgele olan bir konuşmada kişinin adının üstüne tıklayıp eskiden birlikte içinde bulunduğunuz bütün grubların konuşmalarını görebilirsiniz.

FAVORİ SOHBETLERİNİZİ UYGULAMANIN TEPESİNE KOYUN

Bu kriter sayesinde bir konuşmayı sohbetler listenizin en üstüne koymanız olası. Biricik yapmanız lazım sohbete basılı tutarak, ekranda beliren ‘pin’ opsiyonunu seçmek.

KALIN, ÜSTÜ ÇİZİLİ VE İTALİK

Mesajınızı kalın olarak, üstü çizili olarak veyahut italik olarak göndermek isterseniz ilk başta yapmanız gereken şey yazdığınız mesajı seçerek, vasıta çubuğundaki üç nokta şekline  tıklayarak istediğiniz formatlamayı çevirmektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz