WhatsApp Kullanıcılarını Sevindiren Yeni Güvenlik Güncellemesi

0
143
WhatsApp Kullanıcılarını Sevindiren Yeni Güvenlik Güncellemesi

WhatsApp, yayınladığı son güncellemeyle beraber kullanıcıları ile yeni bir döneme giriyor. Bu güncellemeden sonra kullanıcılar, izinleri olmadan gruplara alınmayacak ve bu konuda seçim yapabilecekler.

En popüler anlık mesajlaşma uygulamalarından olan WhatsApp, yayınlanan yeni güncelleme ile gelişmeye ve kullanıcı kitlesini arttırmaya devam ediyor. WhatsApp, grup konuşmalarına eklenen yeni özellik ile bir kullanıcının grup konuşmalarına alınıp alınmayacağı tamamen kullanıcının iznine bağlanıyor. İlk olarak Hindistan’da denenmeye başlanan uygulamanın, gelecek aylarda tüm dünyada kullanılması planlanıyor.

Şu anki WhatsApp sürümünde; numaranızı bilen herhangi bir WhatsApp kullanıcısı sizi sohbet gruplarına ekleyebiliyor. Yeni düzenleme ile beraber, WhatsApp sohbet gruplarına eklenip eklenmeyeceğiniz tamamen sizin izninize bağlı olacak. Şimdilik sadece Hindistan’da olan bu özelliğin ilerleyen dönemlerde dünya geneline yayınlanması bekleniyor.

Uzun süredir karanlık mod özelliğine yoğunlaşan WhatsApp geliştirici ekibi, bu kez uygulamanın gizlilik menüsünde değişiklikler yaparak; yeni güncellemeyi kullanıcılara sundular. Bu güncelleme sayesinde WhatsApp kullanıcıları, uygulamaya daha fazla hakim olabilecekler.

Bu özellik sayesinde WhatsApp kullanıcıları, yalnızca yapacakları seçenekler doğrultusunda gruplara alınabilecekler. Örnek vermek gerekirse; bir kullanıcı, grup gizlilik ayarları menüsünde bulunan herkes seçeneğini seçerse, herhangi bir WhatsApp kullanıcısı tarafından sohbet gruplarına alınabilecek. Şayet Kişilerim seçeneği aktif ise, kullanıcı yalnızca rehberinde bulunan WhatsApp kullanıcıları tarafından gruba alınacak ve eğer kişilerimde seçeneği seçeneği aktif ise, kullanıcılar; belirli kişilerin ya da numaraların gruba almasını engelleyebilecekler.

Bu yeni özellik, şimdilik hem WhatsApp beta sürecinde bulunan kullanıcılar hem de geliştiriciler tarafından test ediliyor. Lakin bu yeni güncellemenin tüm kullanıcıların hizmetine tam olarak ne zaman sunulacağı şimdilik bilinmiyor. Yapılan testler, incelemeler ve değerlendirmeler sonucunda herhangi bir problem tespit edilmezse, WhatsApp bu özelliği tüm kullanıcılarına sunacak.

GRUP GİZLİLİK AYARLARI NASIL YAPILIR?

Gizlilik ayarlarına bulunan gruplar sekmesine tıkladığınıza, karşınıza üç farklı gizlilik seçeneği çıkacak. Bu seçenekler; ‘Herkes’, ‘Kişilerim’ ve ‘Hiç kimse’ den oluşuyor.

Android: Diğer seçenekler / Ayarlar / Hesap / Gizlilik / Gruplar

iPhone: Ayarlar / Hesap / Gizlilik / Gruplar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz