WhatsApp Business Ne İşe Yarar?

0
106

İşletmeler, özellikle de küçük ve yerel işletmeler adına kullanılabilecek iletişim uygulamalarından birisi de WhatsApp Business. Birçok farklı özelliğiyle gelen uygulama, müşteri ve satıcı odaklı olduğu gibi aynı zamanda zamandan da tasarruf yapmanızı sağlayan özelliklere sahip. Dilerseniz gelin, WhatsApp Business özelliklerine yakından bir göz atalım.

Uygulamanın en çok göze batan özelliği, özelleştirilebilir etiketlere sahip olmasıdır. Birden fazla renk seçeneğiyle gelen bu etiketler, müşterilerinizi farklı kategorilere ayırabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede isim ya da farklı bir şey ezberlemeden veya aklınızda tutmadan kolaylıkla işlem yapabilirsiniz. Etiketler, “Yeni Müşteri”, “Ödendi”, “Bekleyen Ödeme” gibi hazır olarak uygulamada yer almaktadır. Bu sayede satış konusunda hangi aşamada kaldığınızı rahatlıkla görebilir ve hatta o etikete eklediğiniz üyelere toplu olarak mesaj atabilirsiniz. Örnek olarak, bekleyen ödeme etiketinde 15 üye yer alıyorsa 15’ine de toplu olarak ödemeleri geciktirmemeleri gerektiğini söyleyebilirsiniz.

Uygulamanın bir diğer özelliği, geliştirilmiş açıklama kısmı. Bu kısım, tam olarak işletmeler için tasarlanmıştır. Bu sayede müşterileriniz; çalışma saatlerinizi, açık günlerinizi, adresinizi, web adresinizi ve sektörünüzü rahatlıkla görebilir. Müşteri ve satıcıyı kolaylıkla birleştiren bu özellik, normal WhatsApp uygulamasına yer almamaktadır.

Uygulamanın bir diğer özelliği de sohbet sabitlemedir. Sohbet sabitleme özelliği sayesinde, müşterilerinizi her zaman en başta tutabilirsiniz. Ancak en fazla üç sohbeti başa sabitleyebilirsiniz. Bu sayede en çok konuştuğunuz üç müşterinizle daha hızlı iletişime halinde olabilirsiniz.

WhatsApp Business uygulamasında yer alan özelliklerden birisi de otomatik mesaj yanıtlama özelliğidir. Bu sayede size mesaj atan müşterilerinize anında cevap verebilirsiniz. Bu özellik oldukça önemlidir. Çünkü mesajlarına birkaç dakika cevap almayan bir müşteri, başkasıyla anlaşabilir veya sizden uzaklaşabilir. Anında aldığı mesaj ise onu tatmin edecektir ve dönüş yapmanız için sizi bekleyecektir. Ek olarak bir diğer özellik, sizin uzakta olduğunuzu bildirmektedir. Uzakta özelliği, müşterilerinizi boşuna bekletmemeniz adına tasarlanmıştır ve çalışmadığınızı belirtir. Afet, cenaze ya da diğer acil durumlarda, sizden cevap bekleyen müşterilerinize tek tek durumu açıklamak yerine herkese otomatik olarak aynı mesajı atabilirsiniz. Fakat bu özelliği kullanabilmeniz için, müşteriniz size mesaj attığında internetinizin açık olması gerekir.

İşte en göz batan özellikler bunlardı. WhatsApp Business’ta, daha birçok faydalı özellik yer almaktadır. Bu sayede internet üzerinden satışlarınız ikiye hatta üçe katlanacaktır. Kullanmanızda kesinlikle fayda var çünkü diğer WhatsApp’da yaptığınız her şey bunda da geçerliliğini korumaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz