WebP Nedir ?

0
197
webp

WebP, Google tarafından 2010 yılında geliştirilen, web’de bulunan resimlerin kalitesini koruyarak daha yüksek bir sıkıştırma olanağı sağlayan bir resim formatıdır. webP formatının, JPEG formatından %40 oranında daha küçük boyutta olması, web yöneticileri ve geliştiriciler tarafından sitelerin daha hızlı yüklenebilmesi için sıklıkla tercih edilmektedir.

WebP formatının kullanılmasının

WebP formatı, JPEG ve PNG formatındaki görsellere nazaran güçlü kayıpsız ya da az kayıpla sıkıştırma yöntemleri kullanır.

İnternet dünyasındaki görsellerin çok büyük bir kısmı JPEG formatı oluşturmaktadır. Fakat Google, 2009 yılında web siteleri için hız optimizasyonu konusunda çok önemli adımlar atarak, WebP formatını geliştirdi.

WebP Nasıl Çalışıyor?

WebP görselleri sıkıştırabilmek için öngörümsel kodlama ( redictive coding ) algoritmasını kullanıyor. Redictive coding  komşu blokdaki pixeller arasındaki farkları kodlamaya yarar.

WebP Formatının  Avantajları Nelerdir?

  • Dosya boyutları daha küçüktür.
  • Her türlü resim formatı webP’ ye dönüştürülebilir.
  • Diğer formatlara göre daha fazla sıkıştırılma özelliğine sahiptir.
  • Kaynak tüketimini minimum seviyede tutar.
  • Boyutları küçük olmasına rağmen kaliteleri bozulmaz.
  • Daha  hızlı yüklenen görsel formatıdır.

WebP Formatının Dezavantajları Nelerdir ?

2010 yılından bu yana uzun süredir geliştirilmesine rağmen, WebP formatı yaygın olarak her platformda desteklenmiyor. Adobe’un fotoğraf ve video düzenleme programlarının bir çoğu WebP formatını yerel olarak desteklemiyor. WebP uzantılarını destekleyen çok az program bulunuyor. Onlarca web tarayısı arasında sadece Google Chrome eklenti ile WebP desteği verebiliyor.

WordPress’te WebP Görüntüleri Nasıl Kullanılır?

Göresellerinizi web sitenizde optimize edebilmek ve WebP’ye dönüştürebilmek için Short Pixel Image Optimizer’ı kullanabilirsiniz. Short Pixel Image Optimizer, 100 adet görsele kadar ücretsiz destek vermektedir. Şayet 100’den fazla görsel optimize etmek isterseniz, kredi satın almalısınız. 9,99 Dolar karşılığında ömür boyu kullanabileceğiniz 10.000 kredi alabiliyorsunuz.

Web Tarayıcısının WebP desteğine sahip olup olmadığı nasıl anlaşılır?

WebP formatını destekleyen web tarayıcılarda webP, desteklemeyen web tarayıcılardaysa diğer resim formatlarını kullanmanız gerekmektedir. Hem işlemci hem de sunucu taraflı WebP format desteğinin olup olmadığını anlayabilmek için bir çok teknik bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz