Web Tabanlı Projelerde Özgünlük

0
26

Neden bütün dünya devleri Amerika’dan çıkar hiç düşündünüz mü ? Neden onlar özgün yaparken biz ülke olarak yapılan bir projeyi kopyalama derdindeyiz ? Web tabanlı projelerde özgünlük bize uzak hiç düşündünüz mü ? Teknolojide geri kaldık hemde bayağı geri. Amerika 2003 senesinde 3G ye geçerken biz 2009 senesinde geçebildik. Bugün forumlarda hala Facebook benzeri Türk sosyal paylaşım sitesini yapmaya çalışan, Google tarzı bir Türk arama motoru projesi olan insanlar var. Hemde oldukça fazla.
Taklitler aslını yaşatır diye boşa söylememişler aslında , nitekim çok doğru bir söz. Gittigidiyor varken Sanalpazar kurulması, Google varken Yandex kurulması, Youtube varken İzlesene kurulması. Tamam illaki bir başarı elde edilecektir, fakat asla aslına ulaşamayacaktır. Web tabanlı projelerde özgünlük yaratan kişiler tabi ki var ülkemizde lakin bir elin parmaklarını geçmeyecektir belkide. Bunlardan en çok beğendiğim farklılık olarak Scorp, yada Waplog diyebilirim. Lakin en önemli sorunumuz belkide şu ; Tamam güzel projelerimiz var fakat neden elimizde tutamıyoruz ? Örnek olarak Yemeksepeti, geçen sene 589 Milyon Dolara Delivery Hero grubuna satıldı.

Yıllardır geçerli olan bir kanı var aslında bizim internet piyasamızda. Öncelikle gerçekten işine hakim bir web tasarımcısı, grafiker yada seo uzmanı çok zor bulunuyor. Bilenlerse aklını başka yerlerde harcıyor. Tamamen örnek veriyorum. Forumlarda ve web aleminde o kadar çok boş muhabbet dönmekte ki. Sorsanız herkesin mali kaynağı olsa patlayacak projesi var. İstisnasız herkesin var. Düşünme konusunda bizlerin üstüne yok. Zaten biz düşünüyoruz onlar yapıyor. Türklere özgü bu sanırım, ” Ulan ben bunu düşünmüştüm var ya ” demek 🙂 Ama nedense bir türlü icraate geçiremiyoruz. Halbuki alanında uzman olan kişiler bir araya gelse gerçekten çok güzel işler çıkacak. Fakat ne  kimse kimseye güvenebiliyor nede cesaret edebiliyor.

tumblr_nqfzfrXB3r1sg401vo1_500

Bugün Google a ” İnternetten oturduğun yerden para kazan ” yazdığımızda 33.200 , ” internette para kazanma yolları ” yazdığınızda tam 444.000 sonuç çıkıyor. Bu şu demek aslında. Biz yattığımız yerden para ayaklarımıza dökülsün istiyoruz. Evet ekmek ne kadar Aslan ‘ın ağzında olsa da , yıl 2016 olsa da hala biz oturduğumuz yerden para kazanmaya çalışıyoruz. Ne kadar acı ne kadar bahtsız bir durum bizler için. Bu alanda Türkiye ‘de Melekyatırımcılar ve Tübitak göze çarpıyor aslında. Lakin Tubitak projeleri ‘nin de nasıl işlediğini az çok hepimiz biliyoruz.

Her şeye rağmen şu bir gerçektir ki , Web Tabanlı Projelerde Özgünlük yaratanlar gerçekten kendi işine yoğunlaşanlar, bir projeye tüm varlığı ile inananlar  gerçekten başarılı oluyor. Bunlara Suckimde.com yada Change.org ‘u örnek verebilirim. Mali olarak değilde , kamu yararına yapmaları bile diğer projeler arasında kendisini ayırıyor.

İşin kısası özgün olamıyoruz, olsak ta para gözümüzü öyle bir büyülüyor ki hemen elimizden çıkarıyoruz. Özgün proje yaratsak ta elimizde tutamıyoruz. Belki de ”Gelişmekte Olan Ülke” sıfatına bu yüzden layığız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz