Web Sitesi Açmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

0
102

Bir web sitesi açacaksınız ve nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? O halde kesinlikle doğru yerdesiniz. Bu yazımızda, bir web sitesinin açılış aşamasında nelerin yapılması gerektiğini anlatacağız. Başlayalım.

Öncelikle, alan adı ve hostinginizi aldığınızı farz edelim. Bu sayede, domaininizi bağlayacağınız bir hostinginiz yani içi boş bir internet siteniz var demektir. Bu, arsa satın almaya benzer. Artık üzerine bir şeyler yapabilirsiniz demektir. Ancak her bina, temelden başlar. Bu nedenle, öncelikle altyapınızı belirlemek zorundasınız. Dilerseniz sıfırdan özel bir web sitesi de oluşturabilirsiniz ancak yeni başlayanlar açısından tavsiyemiz hazır yazılımlardır. Bu hazır yazılımlar arasında; WordPress, Joomla, phpBB, SMF vb. yer almaktadır. Ücretsiz bulabileceğiniz gibi ücretli de bulabilirsiniz. Aynı zamanda bu yazılımları siteye eklemek çok kolaydır. Yine de sitenize ekleyemezseniz, hizmet sağlayıcınızdan da bu desteği alabilirsiniz.

Eğer yazılım kısmı bittiyse tamam demektir. Şu an siteniz, “Hello World!” benzeri bir yazıdan ibaret demektir. Bu da, artık sitenizde bir şeyler yayınlayabileceğiniz anlamına gelir. Bu aşamaya gelmeden önce sitenizin konseptini belirlemeniz, zaman kaybetmenizi de engelleyecektir.

Artık ara yüz düzenlemelerine başlayabilirsiniz. Bu aşamada; sitenizin logosu, sloganı, renkleri ve yayın konsepti belirlenmiş olmalıdır. Yazı bakımından siteniz boş olsa da, artık başka bir ihtiyacınız kalmamış demektir. Bu aşamada, blog sayfanızda paylaşım yapabilir halde geldiniz.

Blog sayfanızı aktif hale getirdikten sonra yapmanız gereken şey, düzenli olarak yazı eklemektir. Ancak dikkatli olun; eğer yazılarınızı emek vermeden başka sitelerden alırsanız bu size iki açıdan pahalıya patlayabilir. Hem Google gibi arama motorlarının gözünden düşersiniz hem de telif sorunlarıyla başınız derde girebilir. Bu nedenle yazacağınız yazılar kesinlikle özgün olmalıdır. Özgün yazılar, düzenli aralıklarla ve özgün görsellerle siteye eklendiğinde, yavaş yavaş okuyucu çekmeye başlarsınız. Bu noktada, sitenizin istatistiklerini takip etmeniz gerekir.

İşte bu aşamada devreye giren şeyler, eklentilerdir. Sitenize, hem güvenliği sağlamak hem istatistik hesaplamak hem de kullanıcı odaklı olanaklar sunmak için eklentiler ekleyebilirsiniz. Bu sayede hem gelen gidenin hesabını yapabilir ve kaynağınızı daha iyi keşfedebilirsiniz hem de kullanıcıları sitenizde daha uzun süre tutabilirsiniz. Bu işlemlere ek olarak, Google’a sitenizi kaydedebilirsiniz. Bunun için hem ping atabilir hem de sitenizi Search Console’a kaydedebilirsiniz. Bu sayede, sitenizde ilerde yer alabilecek her türlü sorunu Google’ın uyarılarıyla çözebilir, yazıların hızlı indexlenmesini sağlayabilirsiniz.

İşte ilk kısım bu kadar. Tüm bu işlemler, bir hafta gibi kısa bir sürede halledilebilir ve bir haftada aktif bir siteye sahip olabilirsiniz. Yapmanız gereken şey, sonuna kadar kararlı olmaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz