Web Sitenize Ads.txt Dosyası Ekleme

0
155

Son zamanlarda en çok merak edilen sorulardan birisi de Ads.txt dosyasının ne olduğu ve ne işe yaradığıdır. Ads.txt doyası, sizin kimliğinizle oluşturulan ve reklamverenlere sahte envanter sunulmasını önleyen bir dosyadan ibarettir. Bu dosya sayesinde, yalnızca yetkili olan satıcılar tarafından envanterinizin satılır. Bir nevi kimlik doğruma işlemi diyebiliriz.

Ads.txt doyası, Adsense üzerinden reklam yayınlayan herkesin bulundurması gereken bir dosyadır. Eğer bu dosya sitenizde yer almazsa, kazançlarınızın büyük bir kısmı tehlike altına girer ve taklit envanterlerin tespit edilmesi zorlaşır.

Ads.txt Dosyasını Siteme Nasıl Yüklerim?

Yapmanız gereken ilk şey Adsense hesabınızda oturum açmaktır. Oturum açtıktan sonra sayfanın en başında uyarı metni çıkacak. Bu metinde yer alan “Hemen Düzeltin” butonuna tıklamanız gerek. Tıkladıktan sonra hangi sitelerinize bu dosyayı eklemeniz gerektiğine dair bir yazı çıkacak. Yazının altındaki “İndir” butonuna basarak ‘Ads’ isimli metin belgesini bilgisayarınıza indirin.

Metin belgesini bilgisayarınıza indirdikten sonra belge üzerinde herhangi bir düzenleme yapmanız gerekmez. Dosyayı olduğu gibi kullanacaksınız yani. Bu aşamadan sonra bu metin belgesini, sitenizin yer aldığı kök düzeyine eklemeniz gerekmektedir. Bunun için, Cpanel ya da Filezilla aracılığıyla web sitenizin sunucu dosyalarına erişin. Web sitenizin dosyalarının yer aldığı klasörü açıp bu dosyayı klasörlerin arasına yükleyin. İşte tüm işlem bu kadar basit.

Dosyayı Yüklemezsem Ne Olur?

Ola ki dosyayı yüklemeyi unuttunuz. O halde kazançlarınız riske girer. Taklit yayıncılar nedeniyle sitenizde yayınlanan reklamlar, sitenizde kazanç sağlamadan reklam yayınlamanıza neden olabilir. Bu da, reklam görüntülemesi başına aldığınız kazancı düşürür. O nedenle, bir an önce Ads.txt dosyasını oluşturup web sitenizin sunucu dosyalarının olduğu alana yüklemelisiniz. Dosyayı yükledikten sonra birkaç gün beklemeniz gerekmektedir. Değişiklikler hemen onaylanmaz.

Eğer siteniz WordPress yazılımıyla oluşturulmuşsa, bu işlemi eklentiler vasıtasıyla da halledebilirsiniz. Yapmanız gereken, yeni eklenti eklemek için sitenizin yönetim paneline girmektir. Sonrasında arama butonuna ads.txt yazın ve çıkan eklentilerden birini yükleyin. Yükledikten sonra eklentide yer alan talimatları izleyin.

Eğer İYS sağlayıcınız, kök alanına bu dosyayı eklemenize olanak sağlamıyorsa o halde İYS sağlayıcınız ile iletişime geçerek sizin adınıza eklemesini talep edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz