USB Type-C Nedir? Avantajları Nelerdir?

0
146

2016 yılından beri hayatımızda oldukça kolaylık sağlayan bu teknolojik yenilik, günümüzde hem tablet hem de akıllı telefonlarda sıklıkça kullanılıyor.

USB Type-C Nedir?

USB 3.1 standardıyla geliştirilen USB Type-C teknolojisi, veri aktarım konusunda; diğer bağlantılardan oldukça önde görünüyor. USB 3.0 bağlantısı saniyede maksimum 6MB aktarım yapabilirken, USB Type-C saniyede 1,22 GB veri aktarımı yapabiliyor.

Kablo karmaşasını ortadan kaldırmak için üretilen yeni bağlantı noktası: USB Type-C; gelecek zamanlarda monitörlerden, flaş belleklere ve aklına gelebilecek tüm elektronik cihazlarda standart olarak kullanılacak.  Teknolojik cihazların incelmesiyle kendisini gösteren teknolojik devrimlerden biri olan USB Type-C, veri transferi, şarj etme ve video özelliklerinin tamamını sadece tek bir bağlayıcıda tutan yaygınlaşmaya başlayan teknoloji; kağıt üzerinde yaklaşık olarak standart bağlantı noktasından 2 kat daha hızlı olan USB Type-C, veri aktarımı yapmanın yanı sıra tüm girişleri tek bir kanal üzerinden sağlayabiliyor.

USB Type-C Ne Demek?

Bilgisayar ve diğer şarjlı teknolojik aletler dahil, hızlı veri aktarımı, güç çıkışı sağlama ve HDMI – VGA – DisplayPort gibi video çıkışlarına bağlama imkanı tanıyan USB Type-C, 2016 yılında hayatımıza dahil oldu. Birçok tablet ve telefonun yanında pek çok depolama cihazında USB-B portu yerine USB-C portları yaygınlaşmaya başlayacak.

USB type-C bağlantısının 4,5Walt değeri sayesinde kablo ile aktarılan enerji miktarı çok daha yüksek seviyelere çıkabiliyor. Bu sayede cihazlar USB Type-C ile çok daha hızlı şarj olabiliyor. 24 pinli yapısı sayesinde USB Type-C bağlantısından HDMI ve VGA çıkışı da elde edilebiliyor.

VGA ve HDMI girişlerinin boyutları bakımından çok fazla yer kaplaması ve kalın olması; cihazların tasarımlarında çok kısıtlı yenilikler yapılmasına neden oluyordu. Öte yandan USB Type-C 8,25mm genişliğine ve 2,4mm yüksekliğine sahip. USB Type-C, hem akıllı telefona hem de bilgisayar vb aletlere giriş ucu aynı olduğu için kullanıcılar için oldukça faydalı sonuçlar ortaya çıkarıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz