USB Type-C Nedir? Avantajları Nelerdir?

0
24

2016 yılından beri hayatımızda oldukça kolaylık sağlayan bu teknolojik yenilik, günümüzde hem tablet hem de akıllı telefonlarda sıklıkça kullanılıyor.

USB Type-C Nedir?

USB 3.1 standardıyla geliştirilen USB Type-C teknolojisi, veri aktarım konusunda; diğer bağlantılardan oldukça önde görünüyor. USB 3.0 bağlantısı saniyede maksimum 6MB aktarım yapabilirken, USB Type-C saniyede 1,22 GB veri aktarımı yapabiliyor.

Kablo karmaşasını ortadan kaldırmak için üretilen yeni bağlantı noktası: USB Type-C; gelecek zamanlarda monitörlerden, flaş belleklere ve aklına gelebilecek tüm elektronik cihazlarda standart olarak kullanılacak.  Teknolojik cihazların incelmesiyle kendisini gösteren teknolojik devrimlerden biri olan USB Type-C, veri transferi, şarj etme ve video özelliklerinin tamamını sadece tek bir bağlayıcıda tutan yaygınlaşmaya başlayan teknoloji; kağıt üzerinde yaklaşık olarak standart bağlantı noktasından 2 kat daha hızlı olan USB Type-C, veri aktarımı yapmanın yanı sıra tüm girişleri tek bir kanal üzerinden sağlayabiliyor.

USB Type-C Ne Demek?

Bilgisayar ve diğer şarjlı teknolojik aletler dahil, hızlı veri aktarımı, güç çıkışı sağlama ve HDMI – VGA – DisplayPort gibi video çıkışlarına bağlama imkanı tanıyan USB Type-C, 2016 yılında hayatımıza dahil oldu. Birçok tablet ve telefonun yanında pek çok depolama cihazında USB-B portu yerine USB-C portları yaygınlaşmaya başlayacak.

USB type-C bağlantısının 4,5Walt değeri sayesinde kablo ile aktarılan enerji miktarı çok daha yüksek seviyelere çıkabiliyor. Bu sayede cihazlar USB Type-C ile çok daha hızlı şarj olabiliyor. 24 pinli yapısı sayesinde USB Type-C bağlantısından HDMI ve VGA çıkışı da elde edilebiliyor.

VGA ve HDMI girişlerinin boyutları bakımından çok fazla yer kaplaması ve kalın olması; cihazların tasarımlarında çok kısıtlı yenilikler yapılmasına neden oluyordu. Öte yandan USB Type-C 8,25mm genişliğine ve 2,4mm yüksekliğine sahip. USB Type-C, hem akıllı telefona hem de bilgisayar vb aletlere giriş ucu aynı olduğu için kullanıcılar için oldukça faydalı sonuçlar ortaya çıkarıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here