Ticaret Bakanlığı’ndan Black Friday Kampanyaları Hakkında Açıklama

7
204

Her yıl kasım ayının sonlarına doğru düzenlenen; büyük indirim oranları ile satış yapıldığı Black Friday, temel olarak alışveriş festivali olarak biliniyor. Neredeyse tüm Dünya’da ve Türkiye’de de düzenlenen bu festival, vatandaşların indirimli ürünler satın almasını sağlıyor.

e- Ticaret pazarının genişlemesi, günümüz teknolojisi ile daha da yaygınlaşması; Black Friday’e rağbeti arttırdı. Ticaret Bakanlığı’nın da dikkatini çeken bu durum; Bakanlığın açıklama yapmasına neden oldu. Özellikle de fiyatları yükseltip sonrasında indirim uygulanmış gibi gösteren firmalar; ticaret bakanlığının hedefi oldu.

Ticaret Bakanlığı: ‘Tüketiciler, alışverişten önce bazı noktalara dikkat etmeliler’

Ticaret bakanlığı yaptığı uyarı ve açıklamalarda; “%70’lere varan indirimlerin yapıldığı iddia edilen ‘Efsane Cuma İndirimleri’ ve benzeri isimlerle adlandırılan alışveriş kampanyaları, ülkemizde de firmalar tarafından sıklıkla tercih edilen bir pazarlama stratejisi hâline gelmiştir. Bu ve benzeri kampanyalar hakkında zaman zaman bakanlığımıza, ‘belirtilen indirimlerin gerçeği yansıtmadığı’ ve ‘kampanyanın hemen öncesinde ürünlerin fiyatlarının yükseltilerek kampanya döneminde yapılan indirimlerin çok yüksek oranlarda yapıldığı şeklinde yansıtıldığı, böylelikle tüketicilerin yanıltıldığı’ yönünde şikayetler ulaşmaktadır” ifadeleri kullanıldı. 

Yapılan alışverişlerde; sitenin SSL sertifikasına sahip olmasına ve 3 Boyutlu ödeme seçeneğinin bulunmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Ticaret Bakanlığı; sahte indirim yapılan sitelerdeki ürünlerin ekran görüntülerini Ticaret bakanlığına gönderilmesini istedi. Bu sayede sahte indirimlerin önüne geçilerek; vatandaşın dolandırılması önlenebilecek.

7 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz