Telefonumun Şarjı Hemen Bitiyor Ne Yapmalıyım

0
145

Günümüz telefonların akıllı olması sebebi ile kullanıcıların akıllı telefonlardan beklentileride fazlasıyla değişti. Örneğin önceden telefonları sadece arama ve mesajlaşma için kullandığımız telefonları şu an günümüzde fotoğraf video çekme, sosyal medya platformunda paylaşma, sosyal medya hesaplarında takipleşme, mail kullanımı ve işimiz ile alakalı birçok uygulamalar ve takip uygulamaları gibi oldukça farklı alanlarda kullanmaktayız.

Telefonların kullanım alanlarının farklılaşması ile birlikte kullandığımız telefonların şarj süreleri oldukça düşüyor. Geçmişte telefonların şarjını haftada sadece 1 kez doldururken şu an günümüzde gün içerisinde neredeyse en az 2 kez şarja takmaktayız. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte kısa ömürlü pillere çözüm üretilememesi hala akıllarda soru işareti olarak kalıyor.

Bir yandan da kullanıcıların düşünceleri oldukça farklı yönlerde oluyor. Artık kullanıcılar birbirinden farklı birbirinden kaliteli akıllı telefon ve cihazlar üreten firmalar neden bir tane sağlam ve uzun ömürlü pil üretmiyor. Acaba bu bir herhangi satış stratejisi mi diye düşünmüyor değiller. Telefonunuzun şarjının kısa sürede bitmesi oldukça moral bozucu ve üzücü bir durumdur.

Telefonların Şarj Sürelerini Uzatmak İçin Yapmanız Gerekenler


4G ve 3G gibi veri servislerini kullanmadığınız süre zarfı içerisinde kapalı tutmalıyız. Bunun sebebi ise bu servisler şarj süreleri üzerinde büyük oranda etkilidir. Bu sebeple de şarjın çabuk bitmesine neden olur.

4G ve 3G servisini kapatarak yada dışarıda 2G gibi düşük hıza çekerek şarjın çok daha yavaş bitmesine sebep olarak hızlı bitmesinin önüne geçebilirsiniz. Telefonlarımızın  arka planında çalışan tüm uygulamaları kapatmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Çünkü bu uygulamalar siz farkında olmadan sürekli çalışarak sürekli aktif halde olarak pilinizi sürekli harcamakta ve çok hızlı bir şekilde bitmesine sebep olmaktadır. Telefonlarımızın pilinin çok hızlı bitmesinin en büyük bir diğer sebebi ise ekran parlaklığıdır. Bu sorunu da ekran parlaklığımızı  otomatik hale getirerek bunun önüne  geçebiliriz. Ya da gün içeresinde kısık tutabiliriz. Sürekli olarak değiştirebiliriz. Bir diğer husus ise telefonunuzun titreşim modunu kapalı tutmalısınız.

Mesaj veya arama geldiğinde telefonun titreme seçeneğini kapatmalıyız. Bu şekilde de pili daha uzun kullanabiliriz. Bir diğer uygulama ise bildirim ışığıdır. Bildirim ışığı pil ömrünü kısaltan bir diğer uygulamadır. Açık ise eğer bildirim ışığını kapatmalısınız. Piyasada bulunan bataryalarda lityum piller bulunmaktadır. Bu sebep ile pillerin bitmesini beklemeden şarj etmenizde herhangi bir sorun ortaya çıkmayacaktır. Bunun için lityum bataryaları sonuna kadar kullanmadan %0 olmadan da şarj edebilirsiniz. Doğru olan etmeniz. Pil performans gücünü arttırmak için pilin tam bitmesini beklemeyin. Pil performansını arttırmak veya olumsuz olarak etkilememek için telefonu elektriğe bağlı halde saatlerce bırakmamak gerekmektedir.

Piliniz dolduğu an elektrikten çıkarmanız gerekir. Bu yöntem ile pil performansınız çok daha uzun olacaktır. Her zaman için bu tüm teknolojik aletleriniz için geçerli bir gerekliliktir. Hepsinde orijinal şarj aleti ve diğer tüm aksesuarlarınızı  orijinal kullanmak telefonunuzu olumlu yönde etkileyecektir. Şarj performansınızı da  oldukça olumlu etkileyecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz