Telefon Kullanılabilmesi İçin Çin Yüz Tanıma Zorunluluğu Getiriyor.

0
147

Çin, cep telefonu satın alan vatandaşları amacıyla cihazlarını yüz tarife özelliği ile kaydettirmelerini mecburi duruma getiriyor. Bu mecburilik şahsi özgürlüklerin kısıtlanması noktasında eleştiriler alırken hükümet durumun anonim internet tüketimini önlemeye yönelik olduğunu söylüyor.

Çin’de anonim internet tüketimini önlemek amacıyla yeni başlayacak uygulamayla 1,4 milyar şahıs yüz tarife özelliklerini mecburi olarak kaydettirecek. 1 Aralık itibariyle getirilen yeni uygulamayla Çin’de kullanıcıların telefonlarındaki yüz tarife verileri devletle paylaşılacak. Böylece internetin anonim olarak kullanılması engellenecek.

Çin hükümeti ise, bu düzenlemeyle yurttaşların internetteki ‘meşru haklarını ve çıkarlarını korumayı amaçladığını savunuyor. Yaklaşık 1,4 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de aşağı yukarı 170 milyon yüz tarife özellikli emniyet kamerası bulunuyor. İnternet paylaşımlarında da gerçek isim kullanılması mecburi. Çin’de yeni telefon hattı satın alanların fotoğrafları ve kimlik kartlarıyla eş güdümlü kayıt olmaları mecburiydu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz