Teknoloji ne durumda

0
124

Teknoloji Ne Durumda?

İnsanoğlu yaratılışından beri sürekli araştırma ve eğitim içerisinde gayret sarf ederek yeni bir şeyler üretme, geliştirme ve icat ortaya çıkarma peşinde. Bu sonsuz arzunun sebebi ise insanlığın yeni bir şeyler isteme yaratılışından ve rekabete uygun hırs yapısından kaynaklanıyor. Teknoloji de insanlığa kapı aralayan ve insanlığı peşinden sürükleyen icatlar silsilesi.

Sanayi devriminin sonuçları olarak ortaya çıkan birtakım gelişmeler makineleşmeyi hızlandırmıştı. Makineleşme ile birlikte Avrupa ve ABD ülkelerinde refah düzeyi arttı. Refah düzeyinin artmasıyla yeni yatırımlar ve teknolojiler geliştirildi. 20.yy başlarında otomobil sektörünün hız kazanması, 20.yy sonlarında ise bilgisayar sektörünün gelişmesiyle artık teknoloji insanın çevresini saran gelişmelerle doldu.

Teknoloji son hızla en iyi durumda desek yeridir. Savaşlar olmadığı sürece teknolojik gelişmeler sekteye uğramıyor. Olası savaş çanları ve gerilimli ortamlar ise teknolojiyi durduran sebeplerden. Bilgisayar üzerinde rekabet eden markalar her gün ihtiyaca uygun ürün üretebilmek için çalışıyor. Bilgisayar donanımları üzerinde spesifik çalışmalar ve ar-ge yapılarak en iyi performans özellikleri arzu ediliyor. Bu pazarın öncüsü ise Microsoft. Microsoft insanlara sunduğu işletim sistemi ile makinelere bir kodlama dili getirdi. Bu dil sayesinde ekranda yer alan veriler, resimler, programlar çalışabiliyor. Intel ve Asus markalarının da katkısıyla işlemci, ram, ekran kartı, ses sistemi, monitör çözümleri geliştirildi.

Cep telefonlarında yaşanan gelişmelere de değinmek gerekiyor. Cep telefonlarının insanlığa en büyük katkısı bilgiye erişim ve iletişim için anlık bildirim özelliğini getirmesi oldu. Günlerce sürecek işlemler ve haberleşme için artık ufak dokunuşlar yetiyor. Haberleşme insanlık tarihinde çok önemli istihbari ağların da elde etmek istediği alanlardandı.

Yapılacak yeni yatırımlar ve e-girişimcilerin desteklenmesi ile teknolojide yeni yeni gelişmeleri duymaya devam edeceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz