Teknoloji hayatımızı etkiliyen yenilikler

0
33

Farklı ilgi alanları, farklı seçimler, farklı iş hayatı ve buna benzer tüm farklılıklar beraberinde farklı gereksinimleri getirir. Eskiden çoğu işi kolaylaştıran pratik bir yol varken artık kolaylaştırma işini daha çok teknolojik cihazlar yapıyor. Hal böyle iken gereksinimlerimizde aslında teknolojik cihazlar oluyor. Yani aslında farklılıklar, farklı gereksinimlerden ziyade mevcut olan fakat kişiden kişiye ihtiyaç durumu değişen teknolojik cihazların kullanımını doğuruyor. Mesela bir öğrenci için ufak bir tablet bilgisayar taşımak birkaç kitabı taşımaktan daha kolay olsa gerek. Ya da bir şirket çalışanı için bilgisayar ve tarayıcı olmazsa olmazlardandır.

Tablet bilgisayar veya yazıcı neticede kullanışlı cihazlar olsa da her insan için şart olduğu pek söylenemez. Verdiğimiz örnek üzerinden düşünecek olursak, bir öğrenci gündelik yaşamda yazıcıya ihtiyaç duymadan da rahat bir şekilde öğrenimini görmeye devam edebilir fakat bir fabrika elemanı için bu oldukça önemli bir faktördür. Çoğu işte yazılı belgelere ihtiyaç duyan meslek grupları için yazıcı neredeyse şarttır. Bu örnekten farklı iş grupları için farklı elektronik aletlerin kullanımının arttığını çıkarabiliriz. Fakat bunu sadece iş ve öğrenim hayatının getirdiği zorunluluklarla sınırlandırmak olmaz. Spor yapan kişilerin kronometreye ya da gündemi takip edenlerin internete ihtiyaç duyması ilgi alanlarının değişik olmasındandır.

Elbette ki bir bireyin ihtiyaç duyduğu elektronik cihaza bir başkası ihtiyaç duymaz diye bir kural yok. Sonuçta hepimiz hayatımızda bilgisayar kullanıyoruz hatta zaman zaman kronometre bizim için de oldukça kullanışlı olabiliyor veya aşçılarda olduğu gibi ev hanımları da yemek yapabilmek için ocak, buzdolabı, fırın gibi mutfak eşyalarına ihtiyaç duyuyor. Bizim farkında olmamız gereken durum ise her insanın hayatını kolaylaştıran birçok teknolojik cihaz icat edildi. Fakat bu cihazların hepsi de her insan için olmazsa olmaz dersek yanlış olur. Dolayısıyla toplumun diğer bireylerinde, sizde olan bir cihaz veya donanım yoktur demiyoruz ama sahip olması da şart değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz