STEAM’DE İKİNCİ EL OYUN DÖNEMİ Mİ GELİYOR?

0
135

Geçtiğimiz günlerde Fransa’da Steam hakkında dava açıldı. Açılan davanın Steam oyun alma politikası ile alakalı olduğu söyleniyor. Açılan dava sayesinde Steam’deki oyun alma politikasının değişebileceği söyleniyor. Dava süreci devam ederken mahkemeden çıkan sonuç istenildiği gibi olursa, daha önceden satın alıp oynadığımı bir oyunu ikinci el olarak satış pazarına çıkartabileceğiz. Ancak dava bu şekilde kalmadı.

Valve İtiraz Etti

Karşı atak Valve Corporation’dan geldi. Birçoğumuzun Counter Strike ve Half Life gibi oyunlardan aşina olduğumuz Valve, çıkan haberlerin ardından direkt olarak karşı davada bulundu. Valve’nin itiraz sürecinden sonra konuyla alakalı açıklama Steam yönetimi tarafından geldi. Steam şirketinin kurucularından olan Doug Lombardi yaptığı açıklamada; ‘’Durum şu an için bir değişiklik yaratmıyor. Dava temyizde olduğu sürece kararın Steam üzerinde hiçbir etkisi olmayacak’’ dedi.

Steam’in Oyun Satın Alma Politikası Değişecek Mi?

Steam oyun politikasına göre alınan oyun ilk etapta deneme sürecinden geçebiliyor. Steam kurduğu kendi sistemine göre hangi oyuncunun kaç saat oyunda kaldığını görebiliyor. Ayrıca oyuncu, kendi oyuncu profil ayarları üzerinden de bu bilgilere sahip olabiliyor. Yani bir oyun satın aldığımız zaman, o oyundan memnun kalmazsak onu geriye iade edebiliyoruz. Ancak oyunu oynama süremiz en fazla 2 saat olmak zorunda. 2 saati geçtiği zaman oyun geriye iade edilemeyecek duruma düşüyor.

Fransa haricinde Avrupa Birliği’nde de benzer bir süreçten geçen Steam için mahkemeden çıkacak karar tüm oyun severler tarafından merakla bekleniyor. Duruşmaların sonrasında ise Steam oyun pazarındaki satış netlik kazanacak. Sürecin 1 yılda fazla süreceği düşünülüyor. Fransa’da açılan davada bu olayın tam olarak değiştirilmesi istendi. Oyuncu oynadığı oyunda bir süre sonra sıkılabilir ve bunu ikinci el olarak satışa sunabilir şekilde bir açıklamada bulundular. Fransız Mahkemesi Kurulları, Steam platformunun oyun satın alma politikasını eleştiriyorlar. Bu kapsamda açılan davayla beraber Steam’deki oyunların Frasa’da yeniden satılmasına karar verildi. Fakat bu olay şu an itibariyle sadece Fransa ile sınırlı. Dava sonuçlanır ve Steam kaybederse, tüm dünyada ikinci el satışı gerçekleştirilebilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz