SSL Nedir ve Ne İşe Yarar?

0
79

Web sitesi kullanıcıları, ziyaretçilerine daha güvenli bir sörf deneyimi yaşatmak için SSL denilen güvenlik sertifikaları kullanmaktadır. SSL, tarayıcınız ile bağlanmak istediğiniz web sitesi arasındaki iletişimi şifreler ve üçüncü şahısların ulaşamayacağı hale getirir. Bu sayede web sitesi içerisinde yaptığını tüm veri girdileri ve çıktıları, güvenli hale gelir. Özellikle de hackerların kol gezdiği internet dünyasında, SSL sertifikası bulundurmak neredeyse zorunlu hale gelmiştir.

SSL Nedir?

SSL’nin açılımı “Güvenli Yuva (Giriş) Katmanı”dır. Adından da anlaşılacağı üzerine web sitesi ve ziyaretçi arasında güvenli bir katman oluşturur ve tüm girdiler bu katmanda gerçekleşir.

Bir web sitesinin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını anlamak için adres çubuğunun hemen sol kısmına göz atmamız gerekir. Burada, eğer site sertifika sahibiyle kilit logosu görünür ve şu mesaj yazar: “Bilgileriniz (örneğin şifreler ve kredi kartı numaraları), bu siteye gönderilirken gizli olur”. Bu mesajın anlamı, sitede güvenli dolaşabilirsiniz demektir. Eğer kilit logosu bulunmuyorsa ve ünlem işaretini görüyorsanız bu site ya geçerli sertifika sahibi değil ya da kısmen güvenli bağlantı sunuyor.

Kısmen güvenli bağlantı, web sitesinde yer alan görsellerin kaynak linklerinin sertifikasız sitelerde yer almasından kaynaklanır. Bu durumda korsanlar, bu fotoğraflar üzerinden sizi yanıltabilir ve mağdur edebilir. Önde gelen SSL sağlayıcıları arasında Rapid ve Comodo’dur. Bu iki platformun bu kadar popüler olmasındaki neden, uygun fiyatlara SSL sunmalarıdır.

EV SSL Nedir?

EV SSL, web sitelerinde gezerken adres çubuğunun yeşil renkli görünmesine neden olan güvenlik sertifikasıdır. Genelde büyük şirketler bu sertifikayı satın alır. Bu sayede adres çubuğunda şirketin adı yer alır. Bu durum, sitenin prestijini arttırmaktadır.

Neden SSL Almalıyım?

SSL sertifikası almak demek, güvenli bağlantı hizmeti sunmak demektir. Bu sayede Google’ın gözüne girebilirsiniz. Çünkü Google, web sitelerinde SSL sertifikasının bulunmasını tavsiye etmektedir. Ayrıca E-ticaret sitesi sahibiyseniz mutlaka SSL sertifikası bulundurmalısınız. Çünkü internet üzerinden kullanıcılar gizli bilgilerini girdiklerinde güvenlik katmanı olmazsa bilgiler çalınabilir.

SSL Ücretleri Ne Kadar?

SSL, ücretsiz de alınabilir ücret ödenerek de. Bazı hosting firmaları, hosting paketlerinde bir üst paketi seçtiğinizde sizlere ömür boyu ücretsiz SSL sunmaktadır. Bunun dışında standart bir web sitesi için alınması gereken sertifika ücreti yıllık yaklaşık olarak 4 dolardır. Bu da 20 Türk Lirası gibi bir değere tekabül ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz