Samsung’un Akıllı Telefonda Pazar Payı Gittikçe Daralıyor!

0
76

Android işletim sistemi akıllı telefonlar üreten Samsung, son birkaç yıldır iyice düşüşte. Bu düşüşün esas nedenlerinden birisi de, piyasaya kaliteli telefon markalarının atılmış olması. Bu markalardan bazıları da Huawei, Oppo, Xiaomi ve Red gibi markalar. Samsung’un asıl canını sıkan durumsa, bu telefon markalarının piyasaya ucuz telefonlar sunması!

Görüldüğü üzere Samsung sırf bu nedenden dolayı satışlar konusunda istediği değerleri yakalayamıyor. Bu nedenle 2019 yılı, Samsung için pek iyi geçmedi. Buna karşın diğer telefon markaları ise ciddi bir yükseliş içerisinde. Özellikle de Huawei marka telefonların popülerleşmesi, markanın çok satmasını sağlıyor. Uzmanlara göre birkaç yıl içerisinde Huawei, Samsung’un koltuğuna geçebilir. Kendi işletim sistemini de geliştiren Huawei markası, üçüncü bir işletim sistemi rekabetini devreye sokabilir. Bu durumda iOS ve Android dışında üçüncü bir alternatif ortaya çıkmış olacak. İşte o alternatif şimdiden Android işletim sistemiyle ciddi bir rekabet içerisine girmiş durumda?

Peki Ya Diğer Markaların Durumu Nedir?

Huawei dışında Oppo ve Xiaomi markaları da Samsung’un telefonlarına alternatif olmaya başladı. Özellikle de uygun fiyatlara sahip olan Xiaomi telefonları ülkemizde de yavaş yavaş kullanılmaya başlandı. Huawei telefonları ise ülkemizde en çok kullanılan üçüncü telefon markası olarak dikkat çekiyor.

Bunun yanı sıra Samsung’un yeni telefonları birçok konuda eleştiri alıyor. Bu eleştirilerin başında da telefon fiyatları yer alıyor. Teknolojik açıdan geliştikçe pahalanan telefonlar iyice yüksek kesimlere hitap eder oldu. Eskiden güncel olarak çıkan sürümler herkesin alabileceği değerdeyken şimdi 5000 Türk lirasının altında yeni bir telefon çıkmıyor. Bu konuda iPhone telefonları da eleştiri alsa da iPhone biraz daha farklı kesime hitap ettiği için Samsung kadar tepki çekmiyor.

2020 yılı içerisinde güç kaybetmeye devam edecek olan Samsung’un akıbeti tam olarak kestirilmese de şirketin 2020 yılında akıllı telefon pazarında epey kan kaybedeceği konuşuluyor. Huawei ve Samsung arasındaki bu ezici rekabetin kazananı ise kullanıcılar. Çünkü bu rekabet başladığından bu yana iki marka da fiyatları konusunda biraz daha toleranslı davranıyor. Böylece bu savaşta iki marka da ezici bir zafer istiyor. Savaşın şu an Huawei lehine olduğunu da belirtip yazımızı sonlandıralım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz