Samsung Galaxy Watch Active 2 İncelemesi

0
113

Samsung bu senenin ilk haftalarında Galaxy Watch Active ile beraber akıllı saat ürün yelpazesi içerisinde biraz daha çok sıhhatli hayat ve egzersiz yönüne doğru kaymıştı. Bundan aşağı yukarı 6 ay sonra tanıtımı yapılan ve birkaç haftadır Türkiye’de de satılan Galaxy Watch Active 2 ile beraber radikal değişiklikler olmasa bile, öneme değer yeniliklerin yaklaştığını görüyoruz. Mesela dijital bezel halka şunlardan bir tanesi oluyor. Galaxy Watch Active 2 araştırma yazısı ve videosu ile Samsung’un en yeni akıllı saati ile alakalı merak ettiklerinize yanıt bulmaya çalışıyoruz.

Galaxy Watch Active 2 araştırma: Tasarım ve Ekran

Galaxy Watch Active 2, selefinin 40mm’lik ebatını korurken 44mm’lik yeni bir ebat opsiyonuyla beraber geliyor. Bizim de birkaç haftadır bileğimizde deneyimlediğimiz alternatif 44mm’lik gövdeye sahip. Aynı vakitte tekrar daha yüksek fiyata sahip olan paslanmaz çelik gövdeyi kullanıyoruz. Doğrusunu söylemek gerek görülürse, paslanmaz çelik saati daha kıymetli ve havalı gösteriyor. Buna eşlik eden deri kayış da gerektiğince rahat. Spor amacıyla pek ideal değil, fakat 20mm’lik diğer kayışlarla basitçe değiştirmek mümkün. Bu amaçla kayış hususu ile alakalı alternatifler gerektiğince geniş.

Paslanmaz çeliğin dışında Galaxy Watch Active 2’nin daha ucuz fiyata sahip olan alüminyum modelleri de bulunmakta. Alüminyum modeller gümüş, kara ve pembe renklerle geliyor. Paslanmaz çelik modellerde ise kara, altın ve bizim bu araştırmaya misafir ettiğimiz gümüş renk bulunmakta. Gümüş renk çok hoş görünüyor, fakat satın almayı düşünenlerin paslanmaz çelik gövdeli kara modele de şu şekilde bir göz atmalarını tavsiye ederiz.

Paslanmaz çelik gövdeli versiyon, 26 gr. çoğunluklu (40mm) alüminyum sürüme göre biraz daha ağır. 44mm’lik versiyon 42 gram ağırlığa sahip. Doğrusunu söylemek gerek görülürse akıllı saat bir hayli hafif ve sanki bilekte yokmuş gibi bir his yaratıyor.

Saatin arka tarafında sekiz fotodiyotlu kalp sürati ölçer bulunmakta. Fotodiyot adedi selefindekinin iki katına çıkıyor. Kalp sürati ölçümlerinin yüksek doğruluğa sahip bulunduğunu görüyoruz.

Sağ kenarda iki adet tuş var. Bunlardan üstteki “geri” fonksiyonun yerine getiriyor. Bu tuşun etrafını sınırlarını belirtecek şekilde ince bir hat çevreliyor. Alttaki tuş ise program menüsünü de açan “Ana ekran” düğmesi. Buna basılı tuttuğunuzda saati kapatma ekranını açabilirsiniz. Çift tıklatma ise Ayarlar açılacak şekilde ayarlanmış.

Galaxy Watch Active 2’nin 40mm’lik opsiyonunda 1.2 inç, elimizdeki 44mm’lik alternatifte ise 1.4 inç ekran bulunmakta. Her iki ekranda da 360 x 360 piksel çözünürlük var. Daha büyük ebatlı modelde ekranın piksel yoğunluğu daha düşük, fakat yazılar ve grafikler yeteri kadar keskin ve anlaşılır. Ekran yeteri kadar büyük, saat komplikasyonları, bileşenler ve programlar amacıyla yeterli kısmı sunuyor. Dairesel ekranda internet sitelerini görüntülemek ya da YouTube videolarını izlemek pek kullanımı kolay değil, tekrar de saatte bu gibi işleri yapma fikrinin kulağa hoş yaklaştığını söylemek gerekiyor.

Saatin dokunmatik ekranı kullanıcı ara yüzünde basitçe gezinmeye izin veriyor. Samsung’un daha evvel akıllı saatlerinde gördüğümüz fiziksel bezel halka, son birkaç modelde ortadan kalkmıştı. Galaxy Watch Active 2 ile beraber bu öğenin fonksiyonu, dijital bezel halka olarak, program sayesinde geri dönüyor. Ekranın dış kenarı vaktinde parmağınızı sanki bir halka varmış gibi hareket ettirerek Galaxy Watch Active 2’nin program menüsünde ya da diğer kullanıcı ara yüzü bölümlerinde ilerleyebilirsiniz.

Dijital bezel halkayı kullanırken parmak ucunda hissettiğiniz titreşim ile sanki fiziksel bir halkayı çeviriyormuşsunuz hissi biraz olsun veriliyor. Bu özellik başlangıçta kapalı geliyor, ayarlar içerisinden etkinleştirmeniz gerekiyor. Dijital bezel halkanın bizim amacıyla bir sorunu vardı. O da bir yürüyüş antrenmanı takibi başlattığımızda ve üstümüzde bir ceket varken, manşetin saatin kenarına ilişki etmesi ve antrenman takibini duraklatmasıydı. Bunun dışında bezel halkayı kullanmak gerektiğince eğlenceli.

Galaxy Watch Active 2 araştırma: Performans ve Yazılım

Galaxy Watch Active 2’nin kalbinde, selefi Galaxy Watch Active ve ondan evvelce çıkan Galaxy Watch’ta bulunduğu gibi Exynos 9110 çift çekirdek prosedürü bulunmakta. Fakat 1.15 GHz çalışma frekansına sahip olan prosedürüyle 768 MB RAM eşlik ediyor. LTE destekli sürümde 1,5 GB RAM var, fakat bu sürümler Türkiye’de satılmıyor.

Donanım bileşenleri bir akıllı saat amacıyla çoğu yeterli, Galaxy Watch Active 2 gayet süratli ve kesintisiz biçimde çalışıyor. Fakat Samsung 4 GB dâhili hafızayla yetinmese ve kullananlara daha çoğunu sunsa iyi olurdu. Saatin programı 1,5 GB seviyesinde bir kısmı işgal ediyor. Kullanıcıların geride kalan kısmı müzikleri amacıyla kullanmaları gerekiyor. Aslına bakarsanız, egzersiz amacıyla yeteri kadar parçayı depolayabilirsiniz, fakat parçaları değiştirme sıklığınız daha yüksek olabilir.

Uygulama menüsü kadran tarzı yapısıyla var olan programları basitçe görme ve şunların içerisinde gezinme fırsatı sunuyor. Dijital bezel halkayı kullanarak saat kadranı görünümündeyken sağa sola kaydırıp gelen son bildirimleri görebilir ya da çeşitli görsel bileşenler arasında gezinebilirsiniz. Hava durumu, kalp sürati ölçümü, hareket gibi değişik görsel bileşenler sahip olunan.

Uygulamalara baktığımızda, ilk bakışta kullanacak çok program yok gibi görünüyor. Fakat saatte yüklü olan ve direkt olarak program yüklemeye izin veren Galaxy Store’a bakarsanız, ilgi çekici birtakım programlar görebilirsiniz. İnternet, Here We Go, Aracımı Bul, PPT Denetleyici, Watch Translator, Player4YouTube bu akıllı saate yüklediğimiz programlardan birtakımları. Spotify ve Microsoft Outlook da büyük geliştiricilerin akıllı saat amacıyla çıkardığı özel programlar arasında bulunmakta. Aynı vakitte Kamera denetim cihazı programı da bağlı akıllı telefonun kamerasını uzaktan kumanda etmeye imkân sağlıyor.

Tabii ki, bir akıllı saatte olmasını beklediğimiz Takvim, Zamanlayıcı, Alarm, Hava Durumu gibi programları görüyoruz. Aynı vakitte bağlı telefona gelen davetiyeları Galaxy Watch Active 2 üzerinden yanıtlayabilir, direkt olarak saat üzerinden yeni bir davetiye başlatabilirsiniz. Saatin solunda yer alan dahili hoparlör yeterli bir ses çıkış sunuyor. Karşı doğrultu da sesinizi iyi şekilde anlayacaktır.

Galaxy Watch Active 2’nin idaresi bağlı telefona kurulacak Samsung Wearables programı üzerinden daha iyi şekilde gerçekleştirilebilir. Zamana yeni kadranlar ya da programlar ekleme, bildirim ayarlarını planlama gibi işler amacıyla bu program kullanılabilir. Aynı vakitte giydiğiniz kıyafete ideal bir saat kadranı oluşturmayı gerçekleştiren bir özellik de Wearables programında sahip olunan durumda.

Watch Active 2’yi bir iPhone ile de kullanabilirsiniz. Fakat iPhone doğrultusunda yayılan destek biraz daha sınırlı olacaktır. Bildirim üzerinden, gelen mesajları yanıtlama ya da e-posta iletileriyle iletişim kurma gibi işlevler eksik. Fakat Telefonumu Bul programını iPhone ile, telefon Rahatsız Etme madunda olsa bile kullanabilirsiniz. Yine de, Galaxy Watch Active 2’den en iyi şekilde yararlanmak amacıyla bir Android telefon sahibi olmak en iyisi olacaktır.

Galaxy Watch Active 2 araştırma: Sıhhat ve Egzersiz

Sağlıklı hayat ve egzersiz hususu ile alakalı Samsung’un akıllı saatleri varlıklı özelliklere sahiptir. Saatte yer alan Samsung Health programı hem günlük hareket takibini gerçekleştirmeyi ve diğer değerleri görmeyi basitçe yerine getiriyor hem de antrenman kaydını tutma prosedürünü başlatmaya imkân sağlıyor.

Galaxy Watch Active 2’de pilatesten şınava, sırt esnetmeden mekiğe kadar 39 değişik antrenman takip modu bulunmakta. Bunun yanı sıra koşu, yürüyüş, bisiklet binme ve yüzme gibi en çok tercih edilen antrenman takip modlarını da görüyoruz. Bu gibi sık sarfedilen antrenmanlarda otomatik algılama iyi şekilde çalışıyor. Dışarıda yürüyüş yapar iken saat sizin yürüdüğünüz algılıyor ve bunu hareketin en başından itibaren olacak şekilde takip ederek bir antrenman olarak kaydediyor.

Üstelik yürüyüş ve aynısı egzersizler esnasında sesli koçtan yardım alabilirsiniz. Eğer Watch Active 2 ile spor yapar iken bir Bluetooth kulaklık bağladınız ve müzik dinliyorsanız, ara ara size yol gösterecek dijital koçtan komutlar ve yönergeler alacaksınız. Müzik dinlerken gelen komutlar nedeniyle dinlediğiniz müziğin sesi kısılıyor, bu biraz rahatsız edici olabilir. Fakat bir yandan da sanki gerçek bir koçla çalışıyormuş gibi daha çok havaya girebilirsiniz.

Bu da saati dışarıda sağanak yağış altındaki koşu ya da yürüyüşlerde de basitçe kullanmanızı sağlıyor. Saatle duşa da girebilirsiniz. Hem de mevsim kış, fakat kapalı havuzlarda gerçekleştireceğiniz yüzme antrenmanlarında ya da yaz geldiği vakit açık denizde yüzerken de hareketlerinizi kayıt altına alabilirsiniz. Üstelik 5 metre derinliğe kadar da saat dayanabiliyor. Saatte yer alan su kilidi modu ekranın dokunma özelliğini dönem dışı bırakıyor ve modu kapattığınızda da içeri giren suyu ses sayesinde dışarı atıyor.

Samsung Health programı üzerinden su, kafein ve kalori alımlarının kaydını tutabilir ya da kilo denetimini yürütebilirsiniz.

Aynı vakitte saatle uyku takibi de yapılabiliyor. Gerilim ölçümü ve soluk egzersizi de sahip olunan. Kısacası, bir Samsung klasiği olarak bir akıllı saatte olmasını dilediğiniz her türlü sıhhatli hayat ve egzersiz fonksiyonu Galaxy Watch Active 2’de bulunmakta ve şunlar iş görecek şekilde çalışıyor. Fakat antrenman ya da birtakım işlevlerin ayrı programlara bölünmesi ve erişimin kolaylaştırılması güzel olur. Her türlü işleve ulaşmak amacıyla Samsung Health programını kullanmak ya da alakalı görsel bileşene gitmek zahmetli oluyor.

Galaxy Watch Active 2’nin topladığı bulguların bir özetini saatte görebileceğiniz gibi, bağlı telefondaki Samsung Health programı üzerinde daha ayrıntılı bir tabloya erişebilirsiniz.

Galaxy Watch Active 2 araştırma: Pil

Galaxy Watch Active 2’nin 40mm modelinde 247 mah, 44mm modelinde ise 340 mAh kapasiteli pil bulunmakta.  Yani normal bir akıllı saat kullanıcısı gibi Galaxy Watch Active 2’yi, büyük bir evresinde telefona bağlı kalacak şekilde kullandık.

Galaxy Watch Active 2 araştırma: Sonuç

Samsung, akıllı saatleri amacıyla bir çizgi tutturdu ve onun üzerinde istikrarlı şekilde ilerliyor. Galaxy Watch Active 2, son vakitlerde akıllı saatler bölümünde gördüğümüz eğilimleri ve yenilikleri yapısında barındıran bir akıllı saat. Apple Watch’ta öne çıkarılan özelliklerin derhal hepsinin bu akıllı saatte de yer aldığını görüyoruz. Genellikle sıhhat ve egzersiz bölümünde geri kalmıyor, fakat söz hususu program desteği ya da Dikte, mesajlara yanıt verme gibi işler bulunduğunda, bu noktada Türkçeyi anlamamasından ötürü geride kaldığını görüyoruz.

Galaxy Watch Active 2, bir Samsung akıllı telefonu kullananlar amacıyla tercih edilmesi gereken ilk akıllı saat. Alüminyum kasalı modeller de hoş görünüyor, fakat deneyimlediğimiz paslanmaz çelik aslında şık ve bir classic saat havasını da yansıtıyor. Pil ömrü memnun edici, ekranı da kaliteli ve yeterli görüntüleme kısmını kullananlara sunuyor. Samsung markalı Android telefonu olmayanlar içerisinde Galaxy Watch Active 2’yi öneririz. Fakat bir iPhone sahibiyseniz, ilk olarak Apple’ın sunmuş bulunduğu alternatifleri gözden geçirmeniz mantıklı bir hareket olabilir gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz