Ana Sayfa TEKNOLOJİ Samsung Galaxy A30s İncelemesi

Samsung Galaxy A30s İncelemesi

0
67

Samsung, 2019’da orta segment stratejisinde ilgi çekici değişiklikler gerçekleştirdi. Bu segmentteki asli ürünü olan Galaxy A serisini agresif şekilde büyüten Güney Koreli şirket, kullanıcılarına orta sınıfın değişik noktalarına dokunan çok sayıda aygıt sundu. Bununla da yetinmeyen Samsung, daha evvelce kullanıcılarına sunmuş bulunduğu birtakım A serisi modellerinin ufak değişimler geçirmiş değişik versiyonlarına da çıkardı. Samsung Galaxy A30s araştırma yazımızda bu akıllı telefona dair mühim noktaları, detayları ve izlenimlerimizi bulabilirsiniz.

Tasarım

Samsung Galaxy A30s ön tarafın nerdeyse tamamını kaplayan ekrana eşlik eden metal arka paneliyle üst sınıf bir telefon gibi görünüyor. Metal arka panel her vakit üst sınıf manzarası garanti etmese de, Galaxy A30s’e aslında şık bir hava kazandırıyor. Metal arka panelin en ilgi çekici özelliği ise Samsung’un verilen isimle prizmatik tasarımı.

Tasarımın detaylarına inmeden evvelce Galaxy A30s’in elde gerektiğince hafif bir hissiyat verileni söylemek gerekiyor. Küçük elli bireylerin telefonu tek elle kullanmaları ilk başta biraz zor gibi görünse de, alıştıktan sonra bu hal bir problem olmaktan çıkıyor. Tartıda 166 gram çeken telefonun kasasının kalınlığı ise yalnızca 7.8 milimetre. Bu ağırlık ve kalınlığın birleşimi meydana zarif bir profil çıkarıyor.

Galaxy A30s, 6,4 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Teknik detaylarını daha sonra vereceğimiz bu ekran, ön panelin yüzde 84,9’luk seksiyonunu kaplıyor. Üst ve kıyı çerçeveleri gerektiğince ince olan bu ekranın “çene” olarak tanım edilebilecek alt çerçevesi ise biraz daha kalın. Ekranın üst evresinde ise ön kameraya ev sahipliği yapan V şeklinde bir çentik bulunuyor. Bu çentik nedeniyle ekran Samsung doğrulusunda “Sonsuz-V” olarak adlandırılıyor.

Galaxy A30s’in üst kıyısında telefonun ikinci mikrofonu bulunuyor. Sol kısmın üst evresinde ise nano SIM ve microSD kart tepsisine ev sahipliği yapan yuva yer alıyor. Güç butonu ve ses denetim tuşları ise telefonun sağ kıyısına yerleştirilmiş.

Alt kıyıya indiğimizde ise soldan sağa doğru sırayla 3,5 mm. kulaklık jakı, USB-C girişi, mikrofon ve ahize hoparlörü bulunuyor.

3.5 mm. kulaklık jakının zenginliği, bu günkünde bu girişten vazgeçmek istemeyenler amacıyla Galaxy A30s’i tercih sebeplerinden biri olabilir. Alt kıyıdaki hoparlör ızgarasının maksimum ses yüksekliği ise, ne yazık ki, tatmin edici bir civarda değil.

Ekran

Samsung’un “Sonsuz-V” ismini verilen bu ekran, ismini ön kameranın yerleştirildiği V harfi şeklindeki çentiğinden alıyor. 1560 x 720 piksel çözünürlüklü ekranın görüntü seviyesi 19.5:9. Piksel yoğunluğu ise 268 ppi.

Samsung Galaxy A30s’in ekran çözünürlüğü ve keskinliği çok yüksek olmasa da, ekranın genel performansı ile bir problem yaratmadığı söylenebilir. Adaptif parlaklık özelliğinin de yardımıyla Galaxy A30s’in ekranını güneş ışığı altında görmekte bir problem yaşanmıyor.

Galaxy A30s’in ekranında kullananlara natural ve canlı olmak üzere iki değişik ekran modu sunuluyor. Doğal ekran modunda renklerin natural görünmesi amaçlansa da, meydana çıkan görüntünün biraz nefes bulunduğu söylenebilir.

Canlı moda geçildiğinde ise ekrandaki renkler vadedildiği üzere canlı görünüyor. Fakat bu canlılığın da suni bir havasının bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Kısacası renklerin tadına tam manasıyla varmak isteyenler amacıyla Galaxy A30, kusursuz bir performans sergilemiyor.

Yine de, 6.4 inç büyüklüğündeki ekran, tam ekran modu özelliğinin zenginliği yardımıyla multimedya içerik kullanımı amacıyla ideal bir profil çiziyor. Uzun ekranda Netflix dizilerini izlemek ilk başta göze biraz garip gelse de, bir vakit sonra göz alışıyor. Buna ek olarak, V şeklindeki çentiğin içeriği bölmesini istemeyenler programları standart görünümde de kullanabiliyor.

Samsung Galaxy A30s’in ayarlar programındaki ekran kısmında ekranla alakalı farklıkları gerçekleştirme olası oluyor. Kullanıcılar bu seksiyon üstünden mavi ışık filtresini aktif hâle getirmenin yanı sıra Galaxy A30s’in gece moduna da geçiş gerçekleştirme da olası. Gece moduna geçiş yapıldığında telefonun ara yüzü, gözleri yormamak adına otomatik olarak kararıyor. Gece modunu manuel olarak açıp kapatmanın yanı sıra belli bir programlama kapsamında kullanmak da olası.

Süper AMOLED ekran, Galaxy A30s’e gerektiğince istikrarlı görüntüleme açıları sağlıyor. Olağan dışı açılardan bakıldığında bile parlaklık ya da renklerde bir bozulma olmuyor. Bu da Galaxy A30s’in ekranındakilerin bakış yönünden bağımsız olarak okunabilmesini olası kılıyor.

Galaxy A30s’in ekranı, aynı vakitte parmak izi tarayıcısına da ev sahipliği yapıyor. Bu tarayıcının performansına da araştırmamızın gelişen seksiyonlerinde değineceğiz.

Donanım ve Performans

Samsung Galaxy A30s’in kalbinde Samsung’un kendi üretimi olan sekiz çekirdekli Exynos 7904 prosedürcü bulunuyor. Bu prosedürcüye 4 GB RAM ve 64 GB dahili depolama kısmı eşlik ediyor. Dahili depolama kısmının aşağı yukarı 12,5 GB’lık seksiyonunu Android işletim sistemi işgal ettiği amacıyla kullananlara 51,5 GB gibi bir alan kalıyor. Bu kısmın üzerine microSD kart desteği yardımıyla 1 TB daha eklemek olası oluyor.

Galaxy A30s’in amaç kitlesinde, telefonlarından çok çok şey talep etmeyen kullanıcıların bulunduğu söylenebilir. Beklentiler makul ölçüde tutulduğu takdirde, Galaxy A30s’in performansı da gerektiğince makul bir çizgi tutturuyor. Her gün sarfedilen sosyal medya, multimedya ve e-posta programlarını basitlikle çalıştırabilen telefon; pek çok vaziyeti de pürüzsüz biçimde yerine getirebiliyor.

Orta civar grafik ayarlarla Galaxy A30s’te pek çok oyunu çalıştırmak olası oluyor. Telefonla birlikte gelen Lords Mobile gibi oyunlar, yüksek grafik ayarlarıyla basitlikle oynanabiliyor. Diğer doğrultuda Asphalt 9: Legends gibi oyunlarda düşük grafik ayarlarına geçiş gerçekleştirmekte yarar var.

Samsung Galaxy A30s’te kullananlara kimlik doğruluğunu sağlama hususu ile alakalı iki alternatif sunuluyor. Bunlardan biri, yüz tanıma özelliği.

Yüz tanıma özelliğinin işleyişinin gerektiğince başarılı bulunduğunu söyleyebiliriz. Aydınlık ortamlarda esasen pek problem yaşamayan tarayıcı, karanlık bir odadayken bile kullanıcının yüzünü algılayıp ekran kilidini açabiliyor. Karanlık ortamlarda vaktin biraz daha uzadığını belirtmekte yarar var. Buna ek olarak, güneş gözlüğü kullanırken de özellik çalışmıyor. Yüz tanımadan yararlanmak amacıyla gözlüğü çıkarmak gerekiyor. Standart gözlüklerde ise bir problem söz hususu değil.

Samsung Galaxy A30s’te parmak izi tarayıcısı ise ekranın amacıyla yerleştirilmiş. Ekranın içindeki parmak izi tarayıcılarının performansı hususu ile alakalı akıllarda hâlâ detaylı soru işaretleri mevcut. Parmağı ekranda belirti edilen noktaya biraz sıkı ve uzun bir vakit bastırmak gerekse de, parmak izinin tam olarak algılanmasıyla beraber ekran kilidi derhal açılıyor.

Pil

Bu cihazın 4000 mAh kapasiteli pili vardır. Bu pil kapasitesi, Galaxy A30s’in standart yoğunluklu bir kullanım senaryosunda bir günü sabahtan akşama kadar çıkarması amacıyla çoğu yeterli oluyor.

Söz hususu standart kullanım senaryosunda Netflix’te 50 dakika uzunluğunda bir seksiyon dizi izleme, Spotify’da aşağı yukarı 1 saat müzik dinleme, WhatsApp üstünden bir vakit mesajlaşma, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya programlarında gezinme, internette dolaşma ve e-postaları denetim etmek gibi işler bulunuyor.

Bu senaryoda yoğunluk biraz artsa bile, telefonun sabahtan akşama kadar bir günü çıkarmasında rastgele bir problem yaşanmıyor. Yoğunluğun azaldığı senaryolarda ise Galaxy A30s’in pili nerdeyse 1,5 gün vaktinde şarja gereksinim duymuyor.

Samsung Galaxy A30s’te pil ile alakalı değişiklikler, ayarlar menüsü içerindeki aygıt bakımı alternatifi üstünden yapılabiliyor. Burada telefonun kullanacağı güç modunu seçmek ve tahmini pil ömrünü görmek de olası oluyor.

Yazılım

Android 9 Pie işletim sistemiyle çıkıyor. Bu işletim sistemini Samsung’un One UI 1,5 kullanıcı ara yüzü tamamlıyor. Android 9 Pie ve One UI 1,5’in birleşiminin nasıl bir iş çıkardığını Samsung’un 2019’da pazara sürdüğü pek çok telefonda görmüştük.

One UI kullanıcı ara yüzüne aşina olanları Galaxy A30s’te de gerektiğince tanıdık bir tecrübe bekliyor.

Samsung’un telefonlarında ön yüklü program sunma hususu ile alakalı elini ödlek alıştırmadığını daha evvelce incelediğimiz Samsung markalı telefonlardan biliyoruz. Galaxy A30s’te de bu gelenek sürüyor. Günümüzde pek çok bireyin akıllı telefonunu açar açmaz yüklediği programlardan birtakımları Galaxy A30s’te kullanıcıları ön yüklü olarak karşılıyor.

Bu programlar arasında göze ilk olarak Spotify, Instagram ve Netflix çarpıyor. Trendyol programının da Türkiye’de satılan Galaxy A30s modellerinde ön yüklü olarak sunulduğunu belirtmekte yarar var. Bazı ön yüklü programlar kullanıcılar doğrulusunda Galaxy A30s’in bu hususta resmen “nokta atışı” yaptığı söylenebilir.

Samsung ve Microsoft’un uzun vakitli iş birliğinin yansımalarını Galaxy A30s’te de görmek olası. Galaxy A30s’in ana ekranında yer alan Microsoft Apps klasöründe Office Mobile, OneDrive, LinkedIn ve Outlook programları kullanıcıları karşılıyor.

Tabii ki, neredeyse her Android telefonda karşımıza çıkan Google klasörü Samsung Galaxy A30s’te de mevcut. Bu klasörde Chrome, Gmail, Google Haritalar, YouTube, Google Drive gibi programlar yer alıyor.

Pek çok Android telefon yapımcısı Google’ın sunmuş bulunduğu çözümlerin büyük seksiyonünü varsayılan çözüm olarak sunmayı seçse de, Samsung bunlardan biri değil. Galaxy A30s’te Chrome’un yanı sıra Samsung’un kendi internet tarayıcısını, Google Fotoğraflar’ın yanı sıra da ayrı bir galerisini görmek olası. Buna ek olarak, Samsung’un program ikonlarının ve ara yüz unsurlarının da Android’in saf hâlinde görünenden daha değişik bulunduğunu hatırlatmakta yarar var.

Samsung’un Galaxy A30s’e yaptığı program dokunuşları bunlarla sınırlı kalmıyor. Akıllı telefonda Samsung Health, Galaxy Wearable, Ses Kaydedici, Radyo gibi programların bulunduğu bir Samsung klasörü de mevcut. Bu klasörün üyelerinden biri olan SmartThings programı; kullanıcıların TV’lerini ve internete bağlanan aygıtlarıyla bir akıllı ev ekosistemi oluşturup bu ekosistemi yönetmesine yardımcı oluyor.

Samsung’un Galaxy Store ismini taşıyan program mağazasının yanı sıra Samsung Members, Galaxy Fırsatları, Samsung Bizz gibi programlar da Galaxy M30s’te mevcut.

Ana ekran üstünde en sola doğru gidildiğinde Bixby Home’u aktif hâle getirmeyi isteyip istemedikleri kullananlara soruluyor. Bixby Home, Galaxy A30s kullanıcılarına bir tür süratli erişim paneli sunuyor. Bu panel üstünden detaylı içeriklere süratli şekilde ulaşılabiliyor ya da telefonla alakalı değişiklikler çok acele biçimde yapılabiliyor.

Samsung’un Kids Home ismini taşıyan çocuk modu da Galaxy A30s’te mevcut. Bu moda ilk etapta Android’in süratli erişim paneli üstünden erişiliyor. Daha sonra dileyenler ana ekrana Kids Home ikonunu yerleştirebiliyor. Kids Home’da Galaxy A30s çocukların kullanımına ideal bir hâle bürünüyor. Çocuklara özel programların yanı sıra, telefon ve kamera gibi vasıtalar da ebeveynlerin tespit ettiği çerçeveler tarafında kullanılabiliyor. Kids Home’dan çıkış amacıyla ebeveynin aygıtın PIN kodunu girmesi ya da parmak izini tanıtması gerekiyor.

Samsung Galaxy A30s’teki ekstra vasıtalardan birisi de Game Launcher ismini taşıyan oyun başlatıcısı. Burada kullanıcılar telefonlarındaki oyunları bir arada görebiliyor. Cihazdaki toplam oynama vakti gibi bulguların de gösterildiği Game Launcher’a Discord hesabını bağlayanlar, arkadaşlarının oynadıkları oyunları görebiliyor.

Kamera

Samsung Galaxy A30s’in gerisinde üç duyulardan meydana gelen bir kamera sistemi bulunuyor. Bu sistemde ana kamera vazifesini 25 megapiksel çözünürlüklü duyarga üstleniyor. 8 megapiksel çözünürlüklü ultra geniş açılı duyarga ve 5 megapiksel çözünürlüklü Galaxy A30s’in kamera sistemini tamamlıyor.

Genellikle dış mekanlarda natural ışık altında oluşturulan çekimlerde, suni zekânın da döneme girmesiyle beraber renkler gerektiğince canlı görünüyor. Buna rağmen, obje ve dokuların kıyılarında bir netlik kayıbı bulunduğunu belirtmek gerekiyor.

Galaxy A30s’in makro fotoğraf performansı ise genel performansın üzerine çıkıyor. 25 megapiksel çözünürlüklü kameranın yakaladığı fotoğraflarda objelerin kıyıları çok daha net görünüyor. Bulanıklaşma yalnızca yüksek yakınlaşma civarlerinde fark ediliyor.

Samsung Galaxy A30s’in kamerası, düşük ışıklı ortamlarda problem yaşıyor. Detay düzeyinin düşük bulunduğu fotoğraflarda, gürültü tesiri ise yüksek şekilde hissediliyor. Kapalı mekanlarda suni ışıklar altında çekilen fotoğraflarda da renklerin solgun göründüğünü söylemek gerekiyor.

Samsung Galaxy A30s’in kamera programında arka kamera amacıyla bir pro mod mevcut. Bu modda kullanıcıların ISO aralığını, beyaz dengesini ve parlaklığı kendilerine göre ayarlamaları olası oluyor. Galaxy A30s’in kamerasında Canlı Odak ve Yiyecek gibi çekim modlarının da bulunduğunu hatırlatmakta yarar var.

Samsung 16 megapiksel çözünürlüklü bir kamera bulunuyor. Bu kamerayla canlı görünen selfie’ler yakalamak olası olsa da, detayların yakalanmasında tekrar problemlerle karşılaşılıyor. Samsung ön kamerada kullananlara detaylı güzelleştirme modları ve filtreler de sunuluyor.

Samsung Galaxy A30s’in arka kamerasıyla 1080p çözünürlüklü videolar kaydetmek olası oluyor.

Sonuç

Galaxy A30s, orta segmentin giriş standardına daha yakın noktada konuşlanan üyelerinden biri. Samsung’un bu telefona ideal amaçlar ve ideal bir rol seçtiği söylenebilir. Super AMOLED ekranın parlaklığı ve renk doğruluğu yüksek olsa da, 720p çözünürlüğün bugünkü standartlarına kıyasla düşük bulunduğu söylenebilir.

Samsung Galaxy A30s’in kalbinde yer alan Exynos 7904 işlemi, günlük standart görevleri yerine getirme hususu ile alakalı bir problem yaşanmıyor. Hatta pek çok oyun, bir problemle karşılaşılmadan oynanabiliyor. Fakat Asphalt 9: Legends gibi talepkâr oyunlarda aygıtın biraz zorlandığı söylenebilir.

Samsung Galaxy A30s, akıllı telefonundan çok yüksek beklentisi olmayan kullanıcıların işini basitlikle görebilecek bir aygıt. Şık, basit taşınabilen ve büyük ekranı bulunan

günlük standart işlerde zorlanmayacak bir telefon arayanlar amacıyla Galaxy A30s değerlendirilmesi gereken alternatifler arasında yer alıyor.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz