RTÜK’ÜN İLK NETFLİX SANSÜRÜ GELDİ!

0
169

                Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada dijital platformların artık sansüre ve denetlemeye tabi tutulacağını açıkladı. Uzun süre internette tepki gören bu olayın ilk ne zaman yürürlüğe gireceği binlerce kişi tarafından merak konusu olmuştu. RTÜK tarafından sansürlenen ilk yapım, dünyaca ünlü dizi Breaking Bad’in devamını anlatan Netflik’te yayınlanan film El Camino oldu.

                Breaking Bad’in dizi versiyonunda da başrol görevi üstlenen Aaron Paul, El Camino: A Breaking Bad Movie filminde de başrol koltuğuna oturdu. Fakat dünyada binlerce insan tarafından beklenen bu ünlü yapım RTÜK tarafından sansüre uğradı. Geçtiğimiz aylarda resmi gazetede yayınlanan habere göre RTÜK’ün dijital platformlara denetleme yasası yürürlüğe girmişti. Ülkemizde binlerce insan tarafından tepkiye uğranan habere Netflix Türkiye tarafından cevap gelmişti. Netflix Türkiye resmi hesabından ‘’Bu denetleme sadece çocukları korumak amaçlıdır ve mümkün olan en iyi hizmeti sunmaya devam edeceğiz.’’  Açıklamalarında bulunmuştu. Şimdilerde ise RTÜK’ün sansürlediği ilk yapım ortaya çıktı. Netflix şirketinin uluslararası kanalında yayınlanan El Camino: Breaking Bad Movie filminin fragmanı ile Türkiye’de yayınlanan fragman karşılaştırıldığında farklar ortaya çıktı. Orijinal fragmana göre ülkemizde yayınlanan fragmandaki sigara içeren sahne kesilmiş durumda. Televizyondaki sansürlerde sıkılan birçok izleyicinin bu platforma sığınıp sansürle karşılaşmış olması hala tepki görüyor. Ayrıca filmin izlenebileceği tarihin 11 Ekim 2019 olacağı Netflix tarafından açıklandı. Fragmanına sansür verilen filmin nasıl oynatılacağı merak konusu.

                Türk izleyicilerin verdiği tepkilerden sonra Netflix tarafından bir açıklama geldi. Netflix’in yaptığı açıklamaya göre fragmanda yer alan sansürün filmde yer almayacağını gösteriyor. Açıklama tam olarak şu şekilde dile getirilmiş: ‘’ Tanıtım amaçlı fragmanların hassas olabilecek görüntüler içermesi durumunda, pek çok ülkede ilgili fragmanlar üzerinde ufak değişiklikler gerçekleştirebiliyoruz. Bunun amacı, söz konusu içeriği izlemeyi seçmediği halde ailesiyle birlikte Netflix’e gelecek yapımları gözden geçiren üyelerimizin beklentilerini en iyi şekilde karşılamak ve onların hassasiyetine saygı göstermek. Ancak bu yalnızca tanıtım amaçlı çalışmalarımızda başvurduğumuz bir yöntem. Üyelerimiz söz konusu içeriği 11 Ekim 2019 itibaren herhangi bir kesinti veya değişiklik olmaksızın izleyebilecek.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz