Replika İphone’lar Apple’a Ne Kadar Zarar Veriyor?

0
163

Apple ve diğer teknolojik ürünler için belirlenen fiyat etiketleri; hiç şüphesiz çoğu kullanıcının bütçesini bir hayli aşıyor. Doğal olarak bu durumda kullanıcılar; alternatiflere yönelmek zorunda kalıyor. Karaborsada Apple ve diğer akıllı telefonların birçok sahte versiyonu bulunabiliyor. Öte yandan bazı dolandırıcılar; üretilen sahte iPhone’lardan satın alarak Apple mağazalarına arıza nedeni ile giderek ellerindeki sahte iPhone model telefonu orijinali ile değiştiriyorlar. Peki sahte iPhone’lar Apple’a maddi anlamda ne kadar zarar veriyor?

Sahte iPhone modelleri Apple’a yüksek meblağda zarar veriyor

ABD Güney Kaliforniya Eyalet Savcısı Ofisi, Çin‘de replika iPhone programında çalışan en az 14 kişinin olduğunu açıkladı. Dolandırıcılar; ellerindeki sahte iPhone telefonlarını Apple mağazalarına cihazın açılmadığını söyleyerek başvuruda bulunuyor. Apple’ı milyonlarca dolar zarara uğratan dolandırıcılar Apple mağazalarına başvuru yaptıktan sonra mağaza çalışanları sahte iPhone telefonu yeni orijinal iPhone modeli ile değiştirerek teslim ediyor. Dolandırıcılar; sahte akıllı telefonları Çin’den satın alarak ABD’de orijinal akıllı telefonlar ile değiştirdikten sonra yeniden Çin’e gönderiyorlar.

Açıklama yapan yetkililer; dolandırıcılık yapılarak takas edilen ve ardından satılan iPhone markalı akıllı telefonların on binden fazla olduğunu tespit etti. Bu dolandırıcılık kapsamında Apple, toplamda 6.1 milyon dolardan fazla zarara uğradı.

Konuyla ilişkin açıklamada bulunan ABD’li avukat Robert Brewer, “Önemli miktarda parasal kayıp yaşansa da bu dava paradan daha önemli şeyler kaybettirdi. Sahte malların üretilip ABD şirketlerinin dolandırılmaya çalışılması piyasaya temel olarak çok büyük zarar veriyor. Amerika Birleşik Devletleri Avukatlık Bürosu, Amerikan pazarlarına ve tüketicilerine sahte ürünlerin satılmasıyla zarar vermek isteyenleri adalete teslim etmeye tamamen kararlıdır” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz