PlayStation 5 Çıkıyor

0
173

Oyun tutkunlarının favorisi Sony’in PlayStation serisinin beşincisinin çıkmasına sayılı zaman kaldı.
6 yıldır PlayStation 4 piyasada ve şu anda çıkan oyunlar aslında 2013 teknolojisine göre çıkıyor diyebiliriz. Devrin 4k devri olduğunu düşünürsek yeni bir oyun konsolu bir ihtiyaca dönüşmüş durumda. Bunun için Sony Playstation 4 Pro çıkarmış olsa da bu da geçici bir çözüm olmaktan öteye geçemedi. Yeni teknolojiye yakın oyunlar üretildiğinde dahi Ps4 makinelerinde ufak donmalar olduğu gözükmekte. Bunlar düşünüldüğü zaman artık PlayStation 5’in zamanı geldi de geçiyor diyebiliriz. 

PlayStation 5 Çıkış Tarihi ve Özellikleri


PlayStation 5’in çıkışı için şimdilik herhangi bir zaman söylenmese de tahmin yürütmek zor değil. Artık Japon devi Sony PlayStation 4’e oyun üretmek yerine PlayStation 5’e oyun üretmeye başlamış durumda. PlayStation 5 çıkış tarihi tahminlere göre 2020’nin ikinci yarısında olacak. Bu da temmuz ayına sarkacağı anlamına gelmekte. 
Oyuncuları heyecanlandıracak bir diğer detay da geriye dönme özelliği. Zaten Xbox One S’te olan özellik artık PlayStation 5’te de olacak diyebiliriz. Böylece oyuncular PlayStation 1,2,3,4teki oyunlarını sorunsuz bir şekilde PlayStation 5’te de kullanabilecek. PlayStation 4’te olan PlayStation’a özel oyunların fazlalığı PlayStation 5’te de artarak devam edecek. Çapraz platform da beklenen bir diğer önemli özellikler arasında gösterilmekte.

Grafik kartında değişikliğe gitmeyecek olan Sony Amd’nin Radeon sistemini kullanacakken işlemci olarak yine Amd’nin Ryzen çiplerinden yardım alacak. Ayrıca PlayStation 5’lerde 8k’ya uyumlu olacağını söyleyebiliriz. 
Bir diğer değişiklik joyistik olarak bildiğimiz dualshocklarda olacak. Özellikle Ps3’ten Ps4’e geçişte dualshocklarda ciddi bir değişim olmuştu. Bu değişim PlayStation 5’lerde üst noktaya ulaşacak. PlayStation 5 dualshockları dokunmatik özellikte olacak. Bunu Ps4’teki dokunmatik yüzeyle karıştırmamak gerek. Bu dokunmatik yüzey PlayStation 5’lerde yerini dokunmatik ekranlara bırakacak. Belki de oyun haritalarını artık PlayStation 5 dualshocklarında görmemiz mümkün olacak.

Tüm bunları düşündüğümüz aman PlayStation 5 çok fantastik bir şekilde çıkacak. İddialara göre oyun indirmelerdeki bekleme süreleri de tarih olacak deniliyor. Fakat bu konuda henüz ciddi bir açıklama bulunmamakta. 
Bulut oyun teknolojisi konsol  oyunlarının önüne geçebilir. Sony yetkilileri de bu konuda biraz tedirgin. Belki de bulut oyun teknolojisinin gelişimiyle birlikte konsollar tarih olabilir. Böylece şunu da diyebiliriz. PlayStation 5 PlayStation efsanesinin son sürümü olabilir. Fakat biz yine de Sony’nin ve diğer konsol üreticilerinin bu konuda atılımlar yapacaklarını ve ortamı tamamiyle bulut oyunculara bırakmayacaklarını düşünüyoruz. Henüz bulut oyun teknolojisinin de büyük bir kullanım ağına ulaşmadığını düşünürsek bunları konuşmak için henüz daha erken olduğunu söyleyebiliriz. 

PlayStation 5 Fiyatı

Bu konuda da henüz net bir şey bulunmamakta fakat tahmin etmek çok da zor değil. Sızan bazı bilgilere göre Sony PlayStation 5’i yaklaşık olarak 500 dolara çıkarmayı düşünüyor. Bu fiyatı düşünürken doğal olarak Xbox fiyatlarını da düşünmek zorunda. Xbox’tan çok daha farklı ve pahalı bir fiyat politakası uygulaması Sony için pek akılcı bir hamle olmayakcaktır. Peki PlayStation 5 fiyatı ülkemizde ne kadar olacak? Kaba taslak düşünecek olursak dışarda 1000 dolarlık Iphone’lar ülkemizde 10.000 Türk Lirasına satılıyorsa 500 dolara çıkacak PlayStation 5’ler de bu hesaba göre 4000-5000 Türk lirası arasında görücüye çıkacak. Fakat Sony’nin heyecanlandırıcı özellikleriyle çıkaracağı PlayStation 5’lerde başarılı olması durumunda bu fiyatların oyun delisi kullanıcılar için bir engel teşkil etmeyeceğini söylememiz mümkün. Bakalım PlayStation 5’te de diğer PlayStation serileri gibi ses çıkararak ülkemizde ve dünyada büyük bir sükseyle mi çıkacak bunu zaman gösterecek. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz