Otonom araçlar, yeteneksiz sürücüleri tanıyacak!

4
102


Ehliyet alan ve araç kullanmayı bilen trafiğe çıkan herkes aslında aracı iyi kullanamıyor. Asıl konumuz şu ki otonom araçlar şoför yetenekli mi yeteneksiz mi, karşıdaki iyi şoför mü veya acemi bir şoför  mü bu durumları nasıl tanımlayacak.

MIT araştırmalarına ve araştırma sonucuna göre otonom araçlar bu konu bakımdan insanlarsan çok daha iyi. Ülkemizde de şehir hayatında oldukça sık karşılaştığımız en büyük sorunlardan biri de acemi ve yeteneksiz sürücüler.

Acemi sürücülerin deneyim kazanması oldukça uzun bir ve zorlu bir süreç fakat yeteneksiz sürücüler de bu durum çok daha farklı ve süreçleri neredeyse hiç bitmeyen bir sürece dönüşebiliyor. Uzun zamandır otonom araçlar üzerinde çalışmalar oldukça yoğun bir şekilde devam ediyor. Otonom araçları fazlasıyla zorlayacak konulardan biri ise acemi ve yeteneksiz sürücüler. Ne olacağını ne yapacağını kendisinin bile bilmediği birinin hareketlerini tahmin etmek oldukça zordur.

MIT araştırmacılarının yaptığı araştırma sonucuna göre otonom arabanın yeteneksiz veya ne yapacağı önceden tahmin edilemeyen çılgın şoförler karşısında nasıl tepki gösterdiği sorununu inceledi. MIT araştırmacıları yaptığı bir araştırma ile diğer sürücülerin yolda nasıl davranış sergileyeceğini sosyal psikoloji tekniklerini kullanarak tahmin etmeye çalıştılar. İlerleyen zamanlar da ise bu teknikleri yapay zeka ile destekleyerek sürücüleri iki kategoriye ayırdılar. Bu kategoriler rekabetçi ve işbirlikçi  olarak iki ana kategoriye ayırdılar. Fakat bu isim ve kategorilendirme değişebilir.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz