Ölen Kişilerin Facebook Hesabına Ne Olacak ?

0
127

Ölüm, hayatın belki de en çarpıcı gerçeklerinden biridir. Peki öldüğünüzde, pek çok anınızı paylaştığınız sosyal medya hesabınıza ne olacağını biliyor musunuz ?

Yaşantımızın belli bir kısmını internette yaşıyoruz. Sosyal medya platformlarında paylaştığınız hikayeler, fotoğraflar; bir bakıma dijital miras sayılabilir. Peki ya ölürseniz, sosyal medya hesabınıza ne olacak ?

Sosyal medya platformlarından biri olan Facebook, hesap sahibi vefat ettikten sonra, hayattayken varis olarak seçtikleri kişilerin hesap üzerinde bir takım değişiklikler yapmasına izin verebiliyor lakin kişinin hesabına giriş yaparak özel mesajlarını okumalarına ve herhangi bir değişiklik yapmalarına izin vermezler.

Sosyal medya hesabınızın siz öldükten sonra ne olacağı ölmeden önce vereceğiniz karara ve kullandığınız platforma bağlı. Google ve Facebook, öldükten sonra dilediğiniz kişilere miras olarak bırakabilme seçeneği sunuyor. Instagram, Snapchat ve Twitter için ise herhangi bir miras bırakma seçeneği mevcut değil. Kullanılmayan, pasif durumda olan hesaplar ya 6 aylık pasiflik sonucunda otomatik olarak kapanıyor ya da vefat eden kişinin bir yakınının sosyal mecralar ile iletişime geçmesi halinde kapatılıyorlar. Google ya da Facebook hesabınızı birine miras bırakabilmek için ise, mirasçınızı belirlemelisiniz.

Hesap Varisi Nasıl Seçilir ?

Siz vefat ettikten sonra, Facebook hesabınızın bir anıt hesaba dönüşmesini isterseniz vefat etmeden önce yapmanız gereken bir takım işlemleri yerine getirmeniz gerekecektir.

Öncelikle Facebook hesabınıza giriş yaparak ana sayfaya girin ve ekranın sağ köşesinde bulunan ayarlar sekmesine giriş yapın. Bu ekranda adınız, kullanıcı adınız ve iletişim gibi verilerin bulunduğu bir ekran açılacaktır. Bu bilgiler arasından “Anıtlaştırma Ayarları” sekmesinin hemen karşısında vefat ettikten sonra hesabına ne olacağına karar ver yazılı bir açıklama bulunacaktır. Bu açıklamanın yanında bulunan Düzenle linkine tıklayın.

Karşınıza gelen ekrandan hesabınızın varisini seçebilirsiniz. Bunun için arama kısmına tıklayarak, arkadaş listenizden kullanıcıları seçin. Bu yaptığınız işlemin sonunda kullanıcılar Facebook tarafından gönderilen bir mail ile bilgilendirilecek, siz öldükten sonra hesabınız ile ilgili tüm işlem yetkileri bu kişi ya da kişilere devredilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz