Nazi Almanya’sını Ele Alan 5 Film

0
131

Nazi Almanya’sı Dönemi, Adolf Hitler’in partisi olan NSDAP’ın 1933 yılında iktidara gelmesinden 1945 yılının nisan ayına kadarki çöküş sürecini kapsar. Yaklaşık olarak 12 yıllık iktidarlıkları boyunca Naziler, çeşitli soykırımlar ve savaşlara imza attılar. Bunlardan en büyüğü de İkinci Dünya Savaşı’nın gerekçesi olan Polonya’nın işgaliydi. 1 Eylül 1939’da, İngiltere ve Fransa’nın Almanya’ya savaş açmasıyla meydana gelen büyük savaş toplam 6 sene sürdü. Bu savaşta, 40 milyondan fazla asker ve sivil hayatını kaybederken Almanya dörde bölündü. Gelin şimdi bu dönemleri elen alan filmlere bir göz atalım.

Der Untergang – Çöküş

Führer Adolf Hitler’in ve Nazi Almanya’sının son birkaç gününü anlatmaktadır. Sovyet ordusu, Berlin’e kadar dayanmıştır ve bomba sesleri, Fuhrerbunker’den bile duyulmaktadır. Hitler’in son planları da tutmamış, subayları ona ihanet etmiştir. Eva Braun’la birlikte kendi canına kıyan Hitler’in ölmeden önceki son konuşmaları ve son direktifleri bu filmde yer almaktadır. IMDB puanı 8.3’tür.

The Pianist – Piyanist

Szpilman, Polonya’da yaşayan oldukça yetenekli bir piyanisttir. Ancak İkinci Dünya Savaşı patlak vermiştir ve Nazi’ler, Polonya’yı işgal etmiştir. Kimse bu işgale ses çıkarmaz ve Nazi’ler, Polonya’daki Yahudi kökenli insanlara işkence uygulamaya başlar. Bir süre sonra savaş öyle bir hale gelir ki, Nazi’ler, önlerine gelen herkesi öldürmeye başlar. Szpilman, çevresindeki herkesi kaybeder ve tek başına bir eve sığınır. Ancak sonrasında fark edilir ve yeniden kaçar. En son, Alman bir subay sayesinde hayatı kurtulur. Savaş bittiğinde ise, toplama kampında Yahudiler değil, Nazi subayları vardır. IMDB puanı 8.5’tir.

La Vita é Bella – Hayat Güzeldir

Guido, başarılı bir öğretmendir. Ancak bir gün, Yahudi olduğu için alınır ve ailesiyle toplama kampına gönderilir. Oğlu Giosue’nin doğum gününde toplama kampına gönderilen aile, kampa yerleştirilir. Guido, oğlunu Nazilerden saklar ve gizlice yemekler yedirir. Oğluna, bu kampta yaşananların bir oyun olduğunu ve bu oyunu kazanırlarsa ona çok istediği tankı alacağını söyler. Toplama kamplarında yaşanan vahşeti anlatan bu filmin IMDB puanı 8.6’dır.

Schindler’s List – Schindler’in Listesi

Oskar Schindler, Polonya’da Nazi kamplarına gönderilen binlerce Yahudi’nin hayatını kurtarır. Bu sayede Oskar, insanlık adına kendi hayatını nasıl hiçe attığını göstermektedir. Bu filmin IMDB puanı 8.9’dur.

Fury

Bir grup askerin, Nazi kuşatması altından kurtuluşunu anlatan bu filmin IMDB puanı 7.8’dir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz