NASANIN INSIGHT ARACI, MARSTA ÇIKAN GİZEMLİ SARSINTILARI KEŞFETTİ

0
240

Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) geçtiğimiz yıl sismik inceleme arası InSight’ı Mars’a indirmişti. Dünya Gök Bilimcileri tarafından yakın takip edilmekte olan Mars, son çıkan haberlere göre tüm bilim insanlarını heyecanlandırmış gözüküyor. Mars uzun süredir ulaşılabilir olmasının yanı sıra sıvı ve katı halde bulunan suyun incelenmesine olanak sağladığı için bilim insanlarının yakın takibinde. NASA’nın Mars’a yolladığı InSight aracı da bulduğu bazı bulgular sebebiyle bilim ve teknoloji gündeminin odak noktası oldu.

                NASA’nın Mars’ta incelemeler yapabilmesi için tasarladığı ilk robotik iniş aracı olan InSight, geçtiğimiz günlerde bazı tuhaf manyetik sarsıntılar keşfetti. NASA, Kızıl Gezegenin altında küresel bir su rezervuarının olabileceğine dair diğer kanıtladı da yayınladı. Bulunan bu bulgular Avrupa Gezegen Bilimi Kongresi ve Amerikan Astronomi Topluluğu ile gerçekleşen ortak toplantı sırasında paylaşıldı. Paris Yerküre Fizik Enstitüsünden Philippe  Lognonne yaptığı açıklamalarda Mars’ın sismik açıdan hala aktif olduğuna dair bulunan kanıtlarda dolayı çok heyecanlandıklarını dile getirdi. Sözlerin sonuna aylardır böyle bir sinyali beklediklerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.

                Bilimsel açıklamalara göre Mars’ın manyetik alanının 4 milyar yıl önce çöküp, gezegenin soğuk bir çöle çevrildiği açıklanmıştı. Insight aracının mıknatıs ölçeri, aracın çevresinde bulunan taş ve kayalardan bulunan manyetiklerin ölçülerini topladı. Alınan sinyallere göre sarsıntı beklenilenden çok daha fazla güçlü bir şekilde gerçekleşti. Ayrıca bu sarsıntı çok kez meydana geldi ve hepsi gece yarısı gerçekleşti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz