Microsoft ve Nokia Yıllar Sonra Yeniden Bir Araya Geliyor!

0
129

Microsoft ve Nokianın ortak ürettiği; Microsoft’un işletim sisteminin kullanıldığı Nokia Lumia 530, 2014 yılında akıllı telefon piyasasına girdi. İki dev şirketin ortaklığı; satışların istenilen seviyeye gelmemesinden dolayı bozuldu. Aradan 5 yıl geçti ve iki şirket, yeniden bir araya geleceklerini duyurdu.

Microsoft ve Nokia, bir araya gelerek iletişim sağlayıcılarına yeni hizmetler sunmayı, lojistik, ulaşım ve sağlık gibi endüstriler için yeni teknolojik ürünler oluşturmayı hedefliyor. Konu ile ilgili olarak Microsoft Azure Genel Müdür Yardımcısı Jason Zander, “Bu ortaklık, akıllı bulut çözümlerinde Microsoft’un uzmanlığını ve Nokia’nın ağ oluşturmadaki gücünü bir araya getirerek yeni bağlantı ve otomasyon senaryolarının kilidini açacak. Sektörlerdeki ortak müşterilerimize yaratılan fırsatlar konusunda heyecanlıyız” dedi.

Microsoft ve Nokia’nın yöneticileri tarafından yürütülen Hon HMD isimli şirket geçtiğimiz yıllarda,  Hai / Foxconn Teknoloji Grubu ve HMD Global yan kuruluşuna 350 milyon dolara satılmıştı.

Microsoft bundan 5 yıl önce yani 2014 yılında Nokia’nın akıllı telefon işletmesini devraldığını açıklamıştı. Bir süre sonra anlaşmayı feshetmiş elindeki birçok işi de yarıda bırakmıştı.

Nokia, diğer işletmeler için şebeke ürünlerini, iletişim sağlayıcılarını, yazılım ve hizmetlerini öncelikli olarak belirlemiş durumda. Son yıllarda 5G teknolojisini planlayabilmek için kapsamlı çalışmalar yapan teknoloji devi Nokia, 2018 yılında yeni nesil kablosuz teknolojisinin yaygınlaşmasını hızlandırabilmek adına T-Mobil isimli şirket ile 3.5 Milyar dolarlık bir ortaklık kurmuştu. 2 büyük şirket Microsoft ve Nokia, akıllı telefon pazarında yakalayamadıkları başarıyı yeniden birlikte pazara girerek deneyecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz