Marslı Filmi İncelemesi

0
103

Orijinal olarak The Martian, Türkçe olaraksa Marslı isimli filmi pek çoğunuz duymuşsunuzdur. Gerek senaryosu gerekse oyunculuğuyla dikkatleri üzerine toplayan film, 2 Ekim 2015 tarihinde vizyona girdi. Başrolleri ise Matt Damon, Jessica Chastain ve Kristen Wiig üstlendi. Gelin öncelikle filmin konusuna değinelim, sonrasında ise incelememizi kaleme alalım.

Filmin Konusu

Mars gezegenine gönderilen bir grup astronot, gezegen üzerinde deneyler yapar. Yapılan bu deneyler sırasında, astronotların üzerlerine gelmekte olan toz fırtınası tüm planları bozar. Apar topar Dünya’ya geri dönmeye çalışan ekibin botanikçisi Mark Watney, toz fırtınası sırasında ekipten geride kalır. Fırtınada üzerine çarpan bir cisimle bayılan Watney, ekibinin onu beklemeyerek gitmesi sonucu Mars’ta tek başına kalır.

Bu noktada, herkes Mark Watney’i öldü bilir ve Dünya’ya dönünce bu haberi herkes kısa sürede kabullenir. Gerçekte ise Mark Watney ölmemiştir. Sadece bayılmıştır ve toz fırtınası dindiğinde tekrar kendine gelir. Kısa sürede ekibin gittiğini anlar ve tek başına hayatta kalmaya çalışır. Bir “hub”a sığınan Watney; yemek, su, barınma, oksijen ve Dünya’yla iletişim gibi sorunların çaresini bulmak zorunda kalır. Ancak bulsa dahi en yakın ekip birkaç yıl içerisinde Mars’a geri dönebilir. Bu nedenle Watney, kendi hayatını oluşturmaya başlar.

Filmin İncelemesi

Öncelikle film, aynı isimli kitaptan esinlenilerek çekilmiştir. Bu nedenle önce kitabı okuduysanız kendinizi şanslı sayabilirsiniz. Çünkü kitap, konunun işlenişi bakımından filmden sürükleyici bir anlatıma sahiptir. Film, her ne kadar kitaptan uzaklaşmamış olsa da onun gibi bir anlatıma sahip olamamış. Her neyse, geçelim spoiler içerikli incelememize.

Film, baş karakter Mark Watney’in etrafında işleniyor. Bu nedenle oyuncu seçimi olarak Matt Damon’ın seçilmesi oldukça isabetli olmuş. Kaldı ki kendisi de bu rolün altından çok iyi kalktı. Gerek kendi başının çaresine bakması sırasındaki konuşmaları gerekse olaylara karşı verdiği tepkiler bakımından oyuncunun performansı çok iyi.

Filmin genel akışı, bir insan hayatta kalmaya çalışırken diğerlerinin de ona yardımcı olmasına odaklı. Bu nedenle Watney; hub içerisinde patates yetiştirmeye, oksijen üretmeye ve su temin etmeye çalışıyor. Kendisi botanikçi olan Watney, bu konuda hem bilimsel açıdan hem de gerçekçilik açısından bir pot kırmıyor. Çünkü yapılan her şeyin mantıklı bir açıklaması bulunuyor.

Bunlara ek olarak, filmin Dünya’daki karakterleri de -özellikle de Watney için çalışmalar kısmında tartışınken- gerçekten de göze batan oyunculuklar sergilediler NASA çalışanları, Japon Uzay Ajansı ile işbirliği yaptığı bölümde, klasik Hollywood Amerikan güzellemesi motiflerini de görmekteyiz.

Filmin final sahnesi ise gerçekten harika bağlanmış. Tüm bu çalışmaların, zor da olsa bir sonuç alması ve Watney’in Mars yüzeyinden uzaya çıktığı sıradaki yaşadığı zorluk çok iyi betimlenmiş. Bu nedenle, Marslı filmini bilim kurgu seven herkese rahatlıkla tavsiye edebiliriz. Çünkü filmde, bir bilimkurgu ve aksiyon içerikli filmde yer alması gereken ne varsa bulunur halde. İşin içine biraz da dram katılması, yer yer gözlerimizin dolmasına neden olmuyor değil. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz