Ana Sayfa TEKNOLOJİ Mars’a İsim Gönderme Kampanyası Neden Yapıldı?

Mars’a İsim Gönderme Kampanyası Neden Yapıldı?

0
129
mars

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2019’un Mayıs ayında Mars’a isim gönderme kampanyası düzenlemişti. Bu kampanya sosyal medyaya damga vurmuştu. Büyük bir ilgiyle vatandaşlarımız isimlerini Mars’a gönderme telaşı içerisine girip, başvuru sonucunda verilen sanal bileti her yerde paylaştılar. Böylece kulaktan kulağa, story’den story’e yayılan kampanyada, dünya üzerinde en fazla başvuru yapan ülke Türkiye oldu.

2019 Yılının Kasım ayında bitmesi belirlenen kampanya, popülerliğini birkaç ay öncesine nazaran yitirmiş gibi gözükse de, hala ilgi görmeye devam ediyor. Öyle ki, NASA’nın web sitesinden ulaştığımız güncel verilerde Dünya üzerinden toplamda 10 Milyon 931 Bin başvurunun 2,5 Milyonu Türklerden oluşuyor. Türkiye’den sonra en çok ilgi gösteren ülke, 1,7 Milyon başvuruyla Hindistan olmuş.

Sonraki ilk 5 ülke sıralaması ise şu şekilde,

ABD: 1,732,502

Çin: 292,071

İran: 287,512

Birleşik Krallık: 284,350

Endonezya: 237,616

NASA 2020 yılında Mars’a rover uzay aracı gönderecek. Mars’taki Jezero Krateri’ne inmesi belirlenen araç, beraberinde taşıdığı çip içerisinde bulunan milyonlarca kişinin ismini de taşıyacak.

MARS’a Gidecek Araç İçin Nasa Bileti Nasıl Alınır?

Sanal bir biniş kartı, bilet verilen sistemde, başvuru yapan kişinin isim ve soyisim ile kişisel bilgileri yer alıyor. Verdiğimiz bağlantıya tıklayarak açılan saydada, isiminizi ve soyisminizi, ülkenizi, e posta adresinizi yazmanız gerekiyor. Bu bilgileri doldurduktan sonra ilerlediğinizde, sanal, dijital hatıra biletiniz hazırlanıp ekranda beliriyor.

Mars Biletinizi Buradan Alabilirsiniz..

Marsa isim gönder kampanyası bünyesinde başvuru yapan kişilerin isimleri, Mars’a gönderilmesi planlanan insansız izci aracındaki çiplere yazılacak. Yani fiziksel olmasa da, isimleriniz Mars’a gitmiş olacak. Ülkemizden bu kadar talep olmasınında elbetteki sosyal medyanın rolü büyük. Sanal hatıra bileti alan kullanıcılar, bu biletleri sosyal medyada paylaşarak uzun bir süre kampanyayı gündemde tuttular. Mars’a isim gönderme kampanyasından haberdar olmayan vatandaşlar ise bu sayede haberdar olup, bir an önce kampanyaya katılmaya çalıştılar. Ülkemizin uzaya ya da NASA’ya olan sempatisinden midir yoksa sosyal medyanın etkisinden midir bilemeyiz fakat, aradan aylar geçmesine rağmen Türkiye’nin bilet başvurusunda bulunan ülkeler listesinde hala lider konumda durması şaşırtıcı bir gerçek.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz