Kız Başına Platformu Kadın Cinayetlerine Dikkat Çekmek İçin QR Kodlu ‘Dijital Karanfil’ Projesi Başlattı!

0
181

“Kiz Basina, Türkiye’de kadina ve çocuklara yönelik nefret söylemini, siddeti ve tacizi inceleyen bir projedir.” Mottosu ile yayına başlayan platform, kadın cinayetlerinin işlendiği cadde ve sokaklara QR kod ile çalışan ve dijital karanfil ismi ile anılan anıtlar dikti. Bahsi geçen kodlar okutulduğu taktirde, konu ile alakalı haberler telefonun ekranına geliyor.

Hiç şüphesiz ülkemizin ve dünyanın kanayan yaralarından birisi de kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet. Bu konuda ses getirmek isteyen ve bir farkındalık oluşturmak isteyen Kız başına platformu, Türkiye’de ve Dünyada bir ilke imza attı. Geliştirilen proje ile kadın cinayetlerinin işlendiği sokaklarda QR kod içeren ve dijital karanfil olarak isimlendirilen semboller yerleştirildi. Cep telefonu ile QR kod okunduğu taktirde, ekrana öldürülen kadın hakkında bilgiler geliyor.

Mağdurlara yardım yolları göstermek ve bu sorunlar hakkında farkındalık yaratmak isteyen platform, öldürülen kadınların haberlerini QR kodu etiketler vasıtası ile; 72 şehirde cinayetlerin işlendiği adreslerde konumlandırdı.

Kız Başına Platformu: ‘Öldürülen her bir kadın için bir anıt oluşturmak istiyoruz’

Kız Başına Platformu İstanbul Temsilcisi Elifcan Fırat, öldürülen kadınlar anısına ülkemizde herhangi bir anıt bulunmadığını, bu nedenle de her bir kadın için bir anıt oluşturmak istediklerini söyledi. 

Fırat, yaptığı açıklamada“Aynı zamanda topluma bütün bu cinayetlerin bireysel sorumluluğumuz olduğunu, herkese evinin bulunduğu sokakta, işe veya okula giderken kullandığı caddede bir kadın cinayeti işlenmiş olabileceğini, şiddetin çok yakınımızda olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Bunun için işlenen cinayetlerin haberlerinin yer aldığı QR kodlu etiketler, cinayetlerin işlendiği sokak ve caddelerde görünür yerlere yapıştırılıyor” dedi.

Öte yandan Elifcan Fırat,”Öncelikle 2018 ve 2019 yıllarında öldürülmüş 735 kadının her birinin cinayet haberlerini topladık ancak fark edilir derecede şiddetin haberlerle tekrar üretilmesini engellemek ve ‘doğru haber’ oluşturabilmek amacıyla gazeteci Erhan Karadağ‘ın önderliğinde gönüllü ODTÜ öğrencileri ile habercilik atölyesi gerçekleştirip her bir haberi sadece olaya yönelik olacak şekilde yeniden düzenledik.”

“Her biri için bir anıt oluşturup sitemize ekledik. Eklenen haberlerin her biri, QR kodlara dönüştürülüp etiket hâline getirildi ve sonrasında projemizi anlatan video ile Türkiye’nin 81 ilinden gönüllülere çağrı yapmaya başladık. İlk iki günde 500 kişi cevap verdi. Proje sosyal medyada da ünlü isimler tarafından desteklendi.” dedi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz