İyi Bir Web Sitesinde Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

0
168

Eğer bir web sitesi açacaksanız mutlaka bu yazımızı okumalısınız. Çünkü bu yazımızda, Google’ın “iyi bir web sitesi” için belirlediği kriterleri detaylarıyla sizlerle paylaşacağız. Lafı dolandırmadan gelin başlayalım.

İyi Bir Web Sitesi, Kullanıcı Dostu Olmalıdır!

Bu ne demektir? Google, web sitelerinin kullanıcılara hitap etmesini ister. Bu nedenle bir web sitesinde bir kullanıcının en az üç dakika boyunca aktif kalmasını ister. Eğer kullanıcı hemen girip işini halledip çıkıyorsa sitenin “bounce rate” denilen “atlama oranı” artar. Yani insanların sitenize girmesiyle çıkması bir demektir. Bu konuda sıkıntı çekmek istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken şey sitenizin açılış hızı, bilgiye erişim imkanı ve tasarımıdır. Kötü tasarıma sahip karmaşık siteler, kullanıcıda kötü bir his uyandırır ve kullanıcı, “Ne de olsa başka sitelerde de bulurum aynı bilgiyi!” diyerek siteniz terk eder.

İyi Bir Web Sitesi, Arama Motoru Dostu Olmalıdır!

Kullanıcı dostu olduğunuz kadar arama motoru dostu da olmanız gerekir. Bunun için yapmanız gereken şey, sitenizin kodlamasına dikkat etmektir. Eğer sitenizdeki kod boyutu, içerik boyutundan faylaysa siteniz bir adım geride demektir. Bu nedenle olabildiğince çok içerik ekleyip olabildiğince minimal kalmaya bakın. Bazı web siteleri, güçlü ve dinamik tasarıma sahip olurlar ancak bu nedenle geç açılırlar. Nedeni, çok fazla kod barındırmalarındandır. Bazı sitelerse çok kısa sürede açılır ve neredeyse boş görünürler. Bunun nedeni ise gerekli kod yazılımıyla oluşturulmuş olmalarıdır. SEO kriterlerine göz attığımızda ilk dikkat edilmesi gerekilen şey, sitenizin yapısıdır.

Bunun için tavsiyemiz, sitenizi sıkıştırmaktır. Mümkün olduğunda css ve java dosyalarınızı sıkıştırmaya çalışın ve sitenizdeki yüksek boyutlu görselleri ölçeklendirin. Bunların yanı sıra dışarıdan çağırılan kaynaklarını sunucunuza yükleyin ve buradan çağırın. Eğer siteniz 5 saniyeden kısa bir sürede açılmıyorsa kafadan arama motoru “düşmanıdır”.

İyi Bir Web Sitesi, Özgün Olmalıdır!

Bu durum çok önemlidir. Eğer sitenizdeki içerikler olduğu gibi başka sitelerden alınmaysa yandınız demektir. Bu durumda Google sizi spam siteler kategorisine ekleyebilir ve varsa reklam yayınlatma özelliğinizi kaldırır. Eğer hem arama motoruna hem de kullanıcıya hitap etmek istiyorsanız sitenizdeki içerikler mutlaka özgün olmalıdır. Ayrıca yapabiliyorsanız mizahi bir dille yazarak kullanıcınızı sıkmamaya çalışın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz