İyi Bir Blog Sahibinin Uyması Gereken 3 Altın Kural!

0
107

Eğer siz de bir blog sahibiyseniz o halde bu yazıyı pür dikkat okuyun. Çünkü bu yazıda, iyi bir blog sahibinin yapması gereken adımları listeleyeceğiz. Gelin maddeler halinde göz atalım.

1-)Yedek Almayı İhmal Etmeyin!

Günümüz blog sahiplerinin neredeyse %80’i, günlük, haftalık ve aylık değil de aklına geldiği zaman yedekleme alıyor. Ancak yedekleme, sizin gelişimini sigorta altına alan yegane şeydir. İnternet üzerinde güvenli hiçbir site yoktur ve kendinize ne kadar güvenirseniz güvenin, bir anda hacklenebilirsiniz.

Peki ne yapmak lazım? Cevabı basit: Her hafta tüm siteyi ve günlük olarak da ortam dosyalarınızı yedeklemelisiniz. Bu sayede, sitenizin başına bir şey geldiğinde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Site yedekleme aşamaları oldukça kolay olsa da, blog sahipleri üşendikleri için bu adımı atlamayı severler. Ancak bunu yapmamanız gerekmektedir.

2-)Stok Yazı ve Özgün Görsel Candır!

Web sitelerinin, arama motorlarında yüksek sıralarda yer alması için yapılması gerekilen şeyler vardır. Bunlardan birisi de düzenli olarak içerik girmek ve özgün fotoğraflar barındırmaktır. Bu nedenle size ait ve güncelliğini kaybetmeyecek birkaç yazıyı köşede bekletmenizde fayda var. Sonuçta hayat bu, başınıza ani bir şey gelebilir ve birkaç gün sitenizle ilgilenemeyebilirsiniz. O halde, köşedeki hazır yazıları hızlıca kullanabilirsiniz. Bu sayede en zor günlerinizde dahi sitenizin hitini düşürmemiş olursunuz.

3-)Sitenizin Dinamiklerini Kontrol Edin!

Site sahibi birisi, sadece düzenli yazı girmekle ya da yedek almakla bir yere varamaz. Bunların yanı sıra aynı zamanda sitesiniz de kontrol etmek zorundadır. Bu durumda, yazılım bilgisi devreye girer. Web siteleriniz; kullandıkları tema, eklentiler ve diğer kodlar gereği güncel durumda olmalıdır. Güncel olmayan temalar ya da eklentiler, sitenizin açık barındırmasına neden olabilir. Yani önleminizi önceden almanız gerekir.

Peki seçenekler nelerdir? Oldukça basit: Öncelikle, yönetim paneline göz atıp gereksiz eklentileri kaldırın. Bu sayede sitenizin hızını arttırabilirsiniz. Sonrasında, temanızın (eğer biliyorsanız) açıklarına göz atın. Eğer nasıl yapılır bilmiyorsanız bir web sitesi tasarımcısıyla iletişime geçebilirsiniz. Bunların dışında bir de AMP kullanmanız gerekir. Onu da internet üzerinden araştırıp detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz