İsveç Toplumu Nakit Ödemelere Karşı!

0
148

Teknoloji sayesinde artık bir çok şeyi sanal olarak internet üzerinden halledebiliyoruz. Bu işlemlerin başında da elektronik ticaret yer almaktadır. Özellikle de gelişmiş ülkelerde normal ticaretin yerini elektronik ticaret almış durumda. Peki bu durum böyle devam ederse madeni ve nakit para ileride ortadan kalkabilir mi?

Aslına bakarsak, uzun yıllardan beridir E-ticaret sistemi insanlara güvensiz gelmektedir. Özellikle de bu konuda takıntılı insanlar tüm işlerini fiziksel olarak halletmeye çalışmaktadır. Ancak Avrupa toplumu, E-ticaret konusunda o kadar da şüpheci değil. Henüz ülkemizde yeteri kadar olmasa da NFC ile temassız alışveriş, nakit alışverişin yerini almış durumda. Bu durumu en iyi yansıtan toplumlardan birisi de İsveç halkı. İsveç’te kredi kartı geçmeyen bir yer bulmak neredeyse imkansızken artık birçok mağaza nakit alışverişi durdurmuş durumda. Özellikle de camlarında nakit kabul etmediklerini belirten dükkan sayısı artmış durumda.

Aşağıdaki görselden de görebileceğiniz üzere birçok dükkan sadece kartla ödemeyi kabul etmektedir. Haliyle nakit kullanımı da kısıtlanmış durumda. Görünen o ki birkaç yıl içerisinde İsveç, kağıt ve metal para kullanmayan bir toplum haline gelecek. Ülkemizde henüz nakitle ödeme çoğunluktayken birçok dükkanın da kartla alışveriş seçeneğine henüz geçmemesi şaşırtıcı. Bu konuda İsveç toplumundan epey geride olduğumuz aşikar.

Avrupa ülkelerinde de nakit kullanımının kısıtlanmasına yönelik teşvikler bulunmaktadır. Özellikle de kredi kartının taksit seçeneği, insanları kartla alışveriş yapmaya sürüklüyor. Birçok ülkede de yukarıdaki görsele benzer yazılar görmemiz mümkün. Ülkemizde ise nakit ödemenin reddedilmesi için epey beklememiz gerekecek.

Nakitle ödemeye karşı iyimser bakan toplumlar daha çok doğu halklarıyken batı toplumunun bu konuda herhangi bir çekincesi yok gibi duruyor. Özellikle de ülkemizde kredi kartlarına karşı ciddi bir şüphe var. Bu durum biraz da bankaların tutumlarıyla ve ülkemizde yoğun olarak gerçekleşen kredi kartı dolandırıcılığına bağlı. E tabi bir nedeni de eğitim desek yalan olmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz