iPhone Telefonları Neden Bu Kadar Pahalı?

0
84

Iphone telefonları, pahalı olmalarıyla bilinir. Özellikle de birçok insan tarafından değerinin çok yükseğinde satıldığı düşünülen iPhone telefonları, eski model dahi olsa fiyatlarını korumaktadır. Haliyle ülkemizde en düşük iPhone telefonları dahi 2 bin liranın üzerinde satılmaktadır. En dikkat çeken durum ise son çıkan telefonlardan birisi olan iPhone X’in Türkiye fiyatları. 10 bin lira bandında gezen fiyatlar cep yakmaya hala devam ediyor. Iphone 11 çıkmasına rağmen yüksek fiyatını koruyan X modeli, ikinci el dışında alıma uygun görünmüyor. Haliyle bu eleştirilere Apple markası tarafından bir cevap geldi. Gelin şimdi detayları inceleyelim.

Geçtiğimiz yıl bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Apple’ın patronu Tim Cook: “Herkes için bir iPhone yapmak istiyoruz. Bu her zaman bizim hedefimiz oldu ve hatta daha düşük fiyatlara sahip birkaç iPhone’umuz var. Ama eğer bu telefona bakarsanız (iPhone Xs) inanılmaz bir kamerası var ve bir akıllı telefonda kullanılan en küçük ve en güçlü yongaya sahip” demişti. Bu açıklamadan çıkaracağımız sonuç, iPhone kullanıcılarının bu fiyat yükseltmesinde payları olduğu düşüncesidir. Ucuz ve kaliteli telefonları olduğunu da açıklayan Cook, kullanıcıların daha pahalı ve daha lüks telefonları kendilerinin istediğiniz üzeri kapalı bir şekile dile getirmişti. Peki işin aslı nedir?

İşin aslı şu ki Cook bir yerde haklı. Gerçekten de iPhone telefonlarından beklenen kalite ve işlevsellik, fiyatlardaki artışın ana nedenlerinden birisi. Ayrıca Cook’un bir diğer açıklaması da akıllı telefon pazarında imalat konusunun ucuz olmadığını kanıtlıyor. Çıktığı programda kendisi şunları söylemişti: “Telefonunuz dijital kameranızın yerini aldı. Müzik çalarınızın yerini aldı. Video oynatıcınızın yerini aldı. Tüm bu farklı cihazların yerini aldı. Dolayısıyla, ürün gerçekten çok önemli ve insanların en yenilikçi ürüne sahip olmak istediklerini öğrendik. Ve bunu yapmak çok ucuz bir şey değil”

Bu açıklamaları göz önüne aldığımızda iPhone telefonlarının bu pahalı fiyat aralıklarında yüzmesinin devam edeceği gözüküyor. Lüksün ve zenginliğin belirtisi olan iPhone telefonları, birçok kullanıcı için farklı bir boyutta. Özellikle de arkadaş çevresinde farklı bir hava katan iPhone telefonları, insanlar ve teknolojik masraflardan dolayı bu kadar pahalı görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz