İPhone 12 Serisi 5G Teknolojisi Sebebiyle Daha Pahalıya Satılacak

0
149
İPhone 12 Serisi 5G Teknolojisi Sebebiyle Daha Pahalıya Satılacak

Dünyanın önde gelen finans grubu şirketlerinden biri olan Barclays kısa sürede İPhone fiyatları hakkında önemli bir rapor sundu. Raporda yazan verilere göre İPhone 12‘nin 5G versiyonu ortalama İPhone satış fiyatının 150 dolar kadar fazlası olacağını belirtti.

Barclays’in yaptığı açıklamaya göre İPhone 11’in en düşük ilk başlangıç fiyatı ile İPhone XR ve diğer telefon model ve serilerinin fiyatlarındaki düşüş, temmuz ve eylül aylarını kapsayan çeyreklik dönemde İPhone’larınsatıi fiyatlarının büyük oranda düşmesine neden oldu. Bu durumun ekim ve aralık 2019 aylarını ve 2020 yılında da devam etmesini bekleyen Barclays analistleri, İPhone 12!nin 5G’li modelleri ile ortalama satış fiyatının neredeyse 150 dolar artış göstereceğini öngörmektedir.

12 Milyon Adet iPhone 11 Satıldı!

Apple CEO’su Tim Cook, eylül ayında piyasaya sürülen yeni üretim İPhone 11’in olması gerektiği bir başlangıç fiyatına sahip olduğunu söylemişti. Belirli rakamlarda Cook’u doğruluyor. Cupertinolu şirket, sadece 30 gün içinde 12 milyon adet İPhone 11 sattığını açıkladı. Elbette bu satış performansının altında, İPhone 11’in 699 dolarlık olan başlangıç fiyatı yatıyor.

Geçen yılki İPhoneXR’dan 50 dolarlık daha düşük fiyatlı olan İPhone 11 görüldüğü üzere daha fazla müşteri çekmeyi ve ilgi odağı olmayı başardı. Barclays’ın yaptığı araştırma ve analizde İPhone’ların ortalama satış fiyatının, 2020 yılının ilk aylarında yıllık oranda yüzde 10 düşeceğini söylüyor. Ayrıca 2019’un tamamında yüzde 15 ve 2020’de yüzde 6,4’lük bir fiyat düşüşü yaşayacağı belirtiliyor.

Fakat bu durum daha önce söylediğimiz gibi 5G’li İPhone’ların 5G ile tanışması, uzun sürede ortalama satış fiyatlarını dolar bazında oldukça yüksek seviyede etkileyecektir. Akıllı telefon rekabetinin en büyük oyuncusu konumunu alan Apple, bu sezonda İPhone satışlarında geçen dönemlere göre yüzde 3’lük bir kayıp yaşadı. Ancak elde edilen rapor ve tutanaklar İPhone 11’in rekabetçi fiyatı sayesinde ABD ve Asya pazarında, ticaretinde oldukça ilgi gördüğünü ve tüm dikkatleri üzerine çektiğini gösteriyor. Şu anda piyasada bulunan ve 5G desteğine sahip tüm telefonlar diğer telefon modellerine göre daha pahalıya satılıyor. Öyle görünüyor ki bu durum önümüzde ki yıl tanıtımı yapılacak olan İPhone 12 serisinde de karşımıza çıkacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz