İnternetteki İlk Web Sitesi Hangisidir?

0
136

20. yüzyılın şüphesiz en büyük icadı internettir. İnternet, bir dizi protokol eşliğinde tarayıcı ve sunucu arasındaki iletişim olarak tanımlanabilir. Bu iletişimde tarayıcı, karşıdaki web sitesine bir istek gönderir ve site, sunucudan gerekli bilgileri çeker. Bu sayede istediğiniz veriye ulaşabilirsiniz. 80’li yılların sonu, 90’lı yılların başında yapılan hummalı çalışmalar sonucu CERN tarafından ilk web sitesi, bu işleme sadık kalınarak oluşturuldu ve ilk web sitesi, 1990 yılında yayına başlamış oldu.

Web Sitesi Hangi Alanda?

Dünya’daki ilk web sitesi, CERN’in “Word Wide Web” projesi kapsamında oluşturuldu. Bu proje, ilk internet sitesinin de kapsamını yani türünü belirlemiş oldu. Site, basit düzeyde HTML bilgisiyle kodlanmış durumda. Yaklaşık 90 satırdan oluşan site ana sayfası, HTML ile ilgili bilgileri bulunduğu linkler içeriyor. Bu linklerde ayrıca; sıkça sorulan sorular, W3 projesi, HTML tanımı, Hypertext tanımı gibi birçok bilgi de yer alıyor. Sitenin kurucusu ise aynı zamanda internetin de mucidi olan Tim Berners-Lee. Kendisi bu web sitesini açarken “İnternetin dev bir ansiklopedi” olabileceği fikrini benimsemiş. Bu sayede de internete ilk bilgileri kendisi eklemiştir.

1990 Yılından Bu Yana Ne Değişti?

CERN projesi olan bu web sitesi 1990 yılında kuruldu demiştik. O günden bu güne yaklaşık 30 yıl kadar zaman geçti. E haliyle teknoloji de 30 yıl boyunca iyice gelişti. O zamanlar bu web sitesi birkaç haftada oluşturulmuştu. Günümüzde hazır yazılımlar sayesinde bir web sitesi birkaç saat içerisinde baştan sona inşa edilebilir ve kullanıcı ziyaretine açılabilir.

Ayrıca bu web sitesi, HTML dilinin en sade halini oluşturuyor. 30 yılda birçok yazılım dili gelişti ve HTML de farklı versiyonlara ulaştı. Ancak günümüze kadar açılan tüm web siteleri hala bu ilk açılan web sitenin kurallarına uymak zorunda kalıyor. W3 projesinin ilk ürünü olan web sitesine buradaki adresten ulaşabilirsiniz. Bu web sitesinde HTML dili hakkında bilgiler verildiği gibi ayrıca bir web sitesinin nasıl açılacağına dair yazılar da bulunmaktadır. Buradaki yazıları okuyarak basit bir kodlamayla siz de kendinize web sitesi açabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz