İnternette Güvenli Bir Şekilde Gezinme Yolları!

0
147

İnternet, insanlara fayda verdiği kadar zarar da vermektedir. Özellikle de kötü niyetli siteler, bilgisayarınızı ve kişisel bilgilerinizi kullanabilmektedir. Bu nedenle internette öyle paldır küldür gezmek olmaz. Peki ne yapmalı? Gelin başlayalım!

Antivirüs Programı Kullanın!

Eğer internette güvenle gezmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken antivirüs programı kullanmaktır. Bu sayede kimlik avı yapan sitelerden kurtulabilirsiniz. Ancak her antivirüs programı bir değildir. Bu nedenle internet güvenlik taraması yapan programları kullanmanızı tavsiye ederiz. Bunlardan birisi de McAfee programı. Bu program, içerisinde gelen eklentiyle web sitelerinde güvenli gezmenizi sağlamaktadır. Eğer tehlikeli bir siteye girerseniz program siteye girmeden hemen önce sizi şöyle uyarır ve ne yapmanız gerektiğini anlatır. Tercih yine de size kalmıştır.

SSL Olduğuna Dikkat Edin!

Eğer bir web sitesinde SLL dediğimiz güvenlik sertifikası yoksa dikkat edin! Bu siteye kesinlikle hiçbir bilginizi girmeyin, en gereksizini bile! Bu siteler, korsanların kullanımına açık sitelerdendir ve bilgilerinizi bu sitelere girdiğinizde güvenliği sağlanmaz. Fakat SLL paketi bulunan web sitelerinde özel bir güvenlik katmanı bulunmaktadır ve bu katman sayesinde tüm bilgileriniz gizlilik altındadır. Özel bir şekilde şifrelenen bilgilerinizi kimse kontrol edemez ve alışverişin tadını çıkartabilirsiniz. Bir sitenin SSL paketine sahip olup olmadığını anlamak için url çubuğunun yanındaki ikona bakın. İkon “kilit” simgesiyse ve web sitesi “https” ile başlıyorsa sertifikalıdır. Fakat ünlem işareti varsa ve site “http” ile başlıyorsa güvenli değildir.

Taklit sitelerden kaçının!

Phishing, resmi bir sitenin taklidi yapılarak kullanıcıları “balık gibi avlama” işlemidir. Paypal, bankalar ve diğer ünlü satış siteleri gibi sitelerin ara yüzü kopyalanır ve “benzer” bir alan adıyla servise sunulur. Siz, bankanıza girdiğinizi zannederken aslında korsanların aynı şekilde tasarladığı sahte siteye girmiş olursunuz. Bunun önüne geçmek için ilk olarak sitenin güvenlik sertifikası olup olmadığına bakın. Eğer sertifika varsa detaylı bilgisini almak için “kilit” simgesine tıklayın. Görünürde bir sorun yoksa sitenin adına bakın! Eğer site, abcdefgbank.com adındaysa korsanlar bunu, abdcefgbank.com olarak değiştirir ve tek bir harf değişikliğini fark etmemiş olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz