Instagram’da Açılan İlk Hesap Hangi Hesap ve Kim Tarafından Açıldı?

0
147
ekran

2010 yılının Mart ayında kurulan Instagram, 2019 Yılı itibari ile 9 yıllık bir süreçte Dünya’nın en aktif kullanıcılarına sahip sosyal medya sitelerinden, uygulamalarından biri haline geldi.

Şuan itibari ile Instagramda milyarlarca bulunmakta. Sadece Türkiye’de 30 Milyon aktif kullanıcısı bulunan Instagram’da bu kadar fazla kullanıcının bulunması, açılan ilk hesap ve paylaşılan ilk fotoğrafın ne olduğu konusunda merak uyandırıyor.

Instagram’da açılan ilk hesapları merak eden ve de görmek amacı ile araştırma yapmaya başlayan bir güvenlik araştırmacısı, Instagram uygulamasında açılan ilk hesapların kullanıcı adı kısmının boş olduğunu fark etti. Güvenlik araştırmacısının keşfettiği bu açık, Instagram uygulamasında çok büyük sorunların yaşanabileceğinin ve güvenlik zaafiyetinin olduğunun bir göstergesi.

Yeni bir sosyal medya sitesi açıldığı taktirde, ilk üyeleri genellikle test etme amaçlı üye olan geliştiriciler oluyor. Instagram’da açılan ilk iki hesap Instagram geliştiricilerine ait iken, açılan üçüncü hesap ise Mike Krieger’e ait. Mike Krieger, Instagram’ın kurucularından birisi fakat artık Instagram için çalışmıyor.

Instagram’daki İlk Hesap

Valverio Brussani isimli güvenlik araştırmacısının düşüncelerine göre, Instagram uygulamasında açılan ilk iki hesap, herhangi bir şekilde isme sahip değil. Yani kullanıcı adınızın yazdığı kısım, bu kullanıcılarda bomboş. Yazılımcılar bu hesaplara “hayalet kullanıcılar” ismini vermişler. Bu hayalet kullanıcılar, platform için çalışan geliştiriciler tarafından henuz Instagram orda yokken açılmış hesaplardır. Bu hayalet hesapların açılma sebebi ise, uygulama geliştiricilerin ekledikleri kodların test edilmesine yarıyor.

Bu hayalet üyeliklerin isim bilgileri kısmında yer alan boşluklar, Instagram açısından çok büyük sorunlara yol açabilmekte. Çünkü bu boş kullanıcı adlarının, Instagram sunucuları tarafından yönetilmesi gerekmekte. Bu durum bir şekilde sömürülürse eğer, diğer instagram üyelikleri, hesapları da beraberinde çökebiliyor. Ve bu durum Instagram uygulamasında çeşitli problemlerin yaşanmasında önemli rol oynayabiliyor.

Peki yıllar önce kurulan Instagram’a yüklenen ilk fotoğrafı hiç merak ettiniz mi ?

Kevin Systrom tarafından 16 Temmuz 2010 tarihinde paylaşılan, tam olarak ne olduğu, neden paylaşıldığının belli olmadığı bu fotoğraf, Instagram’ın ilk fotoğrafı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz