Instagram Platformundan Beğeniler Kaldırılıyor!

0
166

Instagram geçtiğimiz aylarda beğeni gizleme özelliği üzerinde çalıştıklarını ve kaldırmaya yönelik planları olduğunu açıkladı. Ve kısa bir süre sonra bu özelliğin bazı ülkelerde test edilmeye başlandığını duyurdu. Instagram şirketi bu özelliği farklı ülkelerde de denemeye başlayacağını belirtirken; aynı zamanda Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram çok fazla güncelleme ve yenilik ile beraber kendini canlı tutmaya çalışıyor. Uygulamada son yıllarda gerçekleşen belirli değişikler ise Instagram’ı olduğundan daha farklı bir hale getirerek yeni bir deneyim sağlamayı hedefliyor.

Bundan kısa bir süre önce Instagram beğenilerin gizleneceğini ve sayısının gizleneceğini belirten bir duyuru yayınladı. Yapılan bu güncelleme ile artık paylaşılan gönderilerdeki beğeni sayısını yalnızca paylaşımı yapan kişi tarafından görüntülenebilecek ve gönderi sahibi dışında kimse beğeni sayısını göremeyecek. Bu duyuru üzerinden kısa bir süre geçmesinden sonra Instagram bildirim yerinde bulunan takip sekmesini de kaldırarak Instagram uygulamasını daha kişisel bir platform haline gelmesine neden oldu.

Şu anda ise Instagram’ın beğeni gizleme özelliği farklı ülkelerde uygulanmaya başlanarak denenmeye başlandı. Instagram’ı daha kişisel ve daha gizemli hale getirecek olan bu özellik ile eleştiriye maruz kalma olasılığı da oldukça yüksektir. Şu anda 7 farklı ülkede test ediliyor. İtalya, Kanada, İrlanda, Brezilya, Japonya, Yeni Zelanda ve Avustralya’da test edilmektedir. Kısa bir süre içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’nde de test edilmeye başlanacaktır. Şirketin bundan sonraki adımı tüm dünya ülkelerinde test etmek ve uygulamaya geçirmektir. Özelliğin tam olarak bütün ABD eyaletlerinde test edilmeyeceğini bazı bölge ve eyaletlere uygulayacağını belirten CEO’su Adam Mosseri, ülkenin yalnızca seçili eyaletlerinde bu özelliğin kullanılabilir olacağını belirtmiştir.

Instagram’ın beğenileri gizleme özelliğini uygulamaya geçirmesi sonrasında Facebook da bu uygulamaya katılma kararı almıştır. Ve tıpkı Instagram gibi beğenileri gizleme özelliğini Avustralya’da test etmeye başladı. Facebook ve Instagram dünyanın en büyük ve en çok kullanılan sosyal medya platformları olmasına rağmen günümüzde yavaş yavaş kişisel bir platform haline gelmeye başlamıştır. Ve bu durum tüm kullanıcıları da etkileyebilir gibi gözüküyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz