İnsansı Rus uzay robotu Skybot F-850 kumandan koltuğunda

0
180

İnsanlığın uzaydaki geleceği robotlara bağlı olabilir. Bilimkurgu filmlerinde ve Romanlarında sıkça işlenen bu konu, yavaş yavaş gerçek oluyor. Birkaç yıl evvelce NASA kurumu Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) Robonaut-2 adlı insansı robotu yollamıştı. Bu robot istasyondaki astronotlara bilhassa istasyon dışı görevlerde yardımcı olması amacıyla tasarlanmıştı. Şimdi de Ruslar benzer bir çalışma içersinde ve eski adı FEDOR olan Skybot F-850 ilk görevine çıkıyor.
2019’da ülkenin ilk insansız uzay robotu olan Skybot F-850’yi yollayacak. Yalnız ABD kökenli diğer insansı robota göre, bu görevin ciddi bir farkı var. Bu sefer robot istasyona gidecek uzay gemisinin ambarında değil, kumandan koltuğunda yer alacakmış.

Skybot F-850 suni zeka uygulamalarına sahip, eskiden tanımlanmış uygulamaları tespit edilen otomatik bir cihaz. Özellikleri arasında kendi balansını sağlayabilmek, takım azalarına özerk modda teknik destekledimek ve ‘Avatar’ modunda çalışabilmek var. Avatar modundayken robot uzaktan bağlanan bir cerrah aracılığı ile kumanda edilebiliyor. Böylece otonom şekilde yapılamayacak hareketler bile olası olabiliyor.

Robotun bir diğer özelliği de suni zekasına dayalı sohbet edebilme. Konuşmacı doğrulusunda başlatılan rastgele bir hususta konuşabiliyor. Bu özellik yörüngedeki istasyona giderken aktif biçimde kullanılacak. Skybot F-850 insan kozmonot takımıyla beraber, istasyona bir Soyuz-2.1a roketi ile gönderilecek. Robot ekip üyelerine fırlatma evveli işlemler ile alakalı sesli rapor verecek. Fırlatma ardından ve uçuş esnasında da uçuş parametrelerini ve ilgi çeken vakaları sesli biçimde rapor etmeye devam edecek.

Roscosmos kurumunun direktörü Alexander Bloshenko yeni robotları ile alakalı “Her insan gibi Skybot F-850 de gerektiğince sosyaldir ve kendi espri zihniyeti vardır. Daha evvelce de bahsettiğim gibi, rastgele bir hususta sohbet edebilir ve detaylı soruları cevaplayabilir. Kişileri selamlayabilir, onu meydana getiren bilim insanları ile alakalı bilgi verebilir ve uzay felsefesine bile girebilir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz