İlk Yerli Uçan Araba ‘Cezeri’ TeknoFest’te Sergilendi

0
184
yerli-ucan-araba-cezeri-teknoest-1568718889

Ilk yerli uçan araba Cereyi, ilk kez, TRT’nin ortağı olduğu Türkiye’nin en büyük teknoloji fuarı olan TEKNOFEST İstanbul’da sergilendi.

Baykar tarafından geliştirilen ve tasarlanan milli uçan araba Cezari, İstanbulda düzenlenen 19. Teknofest kapsamında sergilendi. Uçan araba Cezeri, Dünya üzerinde üretilen yeni nesil uçan arabalar gibi “otomobil hibriti ve drone” gibi bir görünüme sahip. Bir drone gibi birbirinden bağımsız dört adet küçük pervaneye sahip olan Cezeri, pervanelerin hemen altında bulunan yolcu kabinini bu pervaneler sayesinde taşıyor. Baykar bünyesinde geliştirilen ve bu halini alan Cezeri’nin üzerinde sadece son 9 aydır çalışma yürütülüyor. Bu sebeple Teknofest’te gördüğümüz Cezeri, henüz gelişmekte olan sürümü ile karşımıza çıktı. Yani bu şekilde uçan araba piyasasına girmeyecek.

Cezeri’nin bu sürümünde yolcu taşıma kapasitesi ne yazık ki şuanlık 1. İlerleyen zamanlarda gelecek olan güncellemeler ve yenilikler ile bu kapasitenin artacağını umuyoruz. Ayrıca 1 saatten biraz daha kısa süre boyunca havada seyir halinde olabiliyor. Yağcı, milli ilk uçan araba için “Şu anki prototip, yalnızca bir kişiyi taşımaya yönelik. İleriki zamanlarda bu prototipi tamamen şehir içi taşımacılıkta kullanılacak bir araç haline getirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

İlk yerli uçan araba Cezeri’nin Proje yöneticisi Ozan yağcı, büyük havacılık faaliyetleri yürüten firmaların ürettiği teknolojiyi Selçuk Bayraktar’ın projesi ile, özverili bir çalışma göstererek bu kadar kısa süre içerisinde tamamlayabildiklerini belirtti.

Gelecek dönemlerde Cezari’nin hem kentsel hava taşımacılığına hem de kargo dağıtımına yön vereceğini söyleyen Yağcı, yakın bir süreçte uçuş süresini bir saate çıkartacaklarını söyledi. Ayrıca üreticileri ve tasarımcıları tarafından Cezeri’nin bugünün değil, yarının teknolojisi olduğunu belirtiliyor.

Cezeri Ne Demek, Cezeri İsmi Nereden Geliyor ?

İlk milli uçan arabamız Cezeri’nin ismi, Sibernetik alanının kurucusu ve aynı zamanda Dünyadaki ilk robotları tasarlayan İslam – Türk bilim insanı El- Cezeri’den geliyor.Bazı kaynaklarda Millattan Önce 300’lü yıllarda Yunan matematikçi Archytas tarafından buhar ile çalışan bir güvercin üretildiği belirtilse de, robotlar ile ilgili bilinen en eski yazılı kayıt, Cezeri’ye aittir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz