Huawei’den Beklenmedik Atar: ABD Yasaklaması Olmasaydı Samsung’u Geçerdik

0
100

Bilindiği üzere Huawei, Çin merkezli çok uluslu bir teknoloji şirketi. Her ne kadar 2012 yılında kurulmuş olsa da, 2017 yılından beri birçok segment ve kullanıcıya hitap eden akıllı telefon üretimi ile adını duyurmuş durumda. Son zamanlarda akıllı telefon piyasasına sunduğu, yüksek performanslı – düşük fiyatlı akıllı telefonları ile dikkatleri üzerine çeken Huawei, ABD’den darbe yemişti.

Akıllı telefonlardan ev ürünlerine, tabletlerden dizüstü bilgisayarlara kadar üretim yapan, dünyanın en tanınmış markalarından biri olmasının yanı sıra; dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi olan Huawei; CEO’suna göre; ABD yasakları olmasaydı; Şirket Samsung’u geçebilirdi.

Çin menşeli teknoloji üreticisi Huawei’nin Üst Düzey Yöneticilerinden biri olan Yu Chendong ( Richard Yu ), katıldığı bir konferansta çok çarpıcı açıklamalar yaptı. Yu Chendong’a göre, ABD yasağı olmasaydı, Huawei 2019 yılında dünyanın bir numaralı akıllı telefon üreticisi olabilirdi dedi. Gündemde uzun süre duran yasağın sebebi, ABD Ticaret Bakanlığı’nın Varlık Listesi’nde yer almasıyla birçok yasak ve zorluklarla karşı karşıya kaldı.

ABD Yasağından Çok Kısa Süre Önce, Huawei Apple’ın Önüne Geçmişti

Teknoloji devlerinden biri haline gelen Huawei’nin ABD Tarafından kara listeye alınması; Huawei’nin Google ve benzeri ABD merkezli şirketlerle ortaklıklarında ya da ilişkilerde bulunmasını yasakladı. Huawei’nin ABD tarafından yasaklanmasında hiç şüphesiz en çok zararı Mate 30 gördü. Huawei Mate 30, yasağın ardından Gmail, YouTube ve diğer Google hizmetlerinden mahrum kaldı.

Amerika’nın yasaklamasından çok kısa bir süre önce Huawei, Dünyadaki en büyük ikilli akıllı telefon üreticisi olan ABD’li şirket Apple’ı yerinden etmişti. Tüm bunlar göz önünde bulundurulunca, ABD yasağı Huawei’yi engellemeseydi, Çin merkezli şirket, Samsung’u da yerinden edebilirdi.

Konferans Süresince açıklamalar yapan Huawei CEO’su Richard Yu’ya göre Huawei kullanıcılarının; Huawei’nin popülerliğinin nedeninin yanlış bir algı neticesinde Çin ve Çinli insanların vatanseverliğinden kaynaklandığını düşünüyor. Yu, bu yanlış algının önüne geçmek için Huawei M6 tabletin dünya çapında 2 milyondan fazla sattığını ve bu tür başarılara ulaşmanın en önemli nedeninin vatanseverlik değil, müşteri memnuniyeti olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz