Huawei Yasaklandı!

0
233


Huawei günlerdir Google yasağının asılması konusunda son gazla mücadelesini devam ettirmeye çalışırken Tayvan’dan oldukça şaşırtıcı ve bir o kadar da önemli bir haber geldi.

Huawei P30 Pro, Huawei P30 ve Nova 5T’nin Tayvan&’dan yasaklandığı açıklanırken bu yasağın ABD veya casuslukla herhangi bir ilgisinin olmadığı da açıklandı. Tayvan Ulusal İletişim Komisyonu cihazlarının kaldırma sebebini rehberdeki yanıltıcı bilgi ve dünya saati özelliği nedeni ile yasaklandığını belirtiyor.

Yasağın kaldırılması için herhangi bir güncelleme ile Huawei’nin durumu düzeltmesi bekleniyor. Peki tam olarak sorun ne ve asıl kaynaklar neler hepsini sizler için araştırdık ve öğrendik.


Üç Huawei Telefon Tayvan’da Yasaklandı

Huawei’nin bu üç telefonu dünya saati özelliğini kullananlardır. Bu durum kullanıcılarına Tayvan ve Çin’in bir parçası olarak gösterildiğini kanıtladı. Ülkedeki herhangi birinin telefon numarası rehbere kayıt edildiğinde de aynı olay ile karşı karşıya kalınıyor. Tayvan ya da resmi adıyla da bilinen Çin Cumhuriyeti 70 yılı aşkın süredir bağımsızlığını koruyor olmasına rağmen birçok ülke tarafından tanınmayan bir halde.

Ve bu olayın tam aksine Çin Halk Cumhuriyeti’de bu bağımsızlığın korunmasını ne olursa olsun istemiyor. Ve kendi çatısı altında olması gerektiğini savunuyor. Bu sebep ile Çin Halk Cumhuriyeti Çin Cumhuriyeti’ni tam anlamı ile tanımıyor. Aynı şekilde Çin Cumhuriyeti’de kendi Cumhuriyeti’ni Çin Halk Cumhuriyeti&’ni bir parçası olarak görmüyor. Bu bağlamda ülkenin NCC’si tarafından yapılan açıklamada Huawei telefon modellerinin bilgilerin gerçeği yansıtmadığı ve ülke onuruna şerefine zarar verdiğini belirtti. Ulusal saygınlığı korumak amacı ile komisyon üyelerinin bu kararı aldığı belirtildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz