Ana Sayfa TEKNOLOJİ Huawei Nova 5T İncelemesi

Huawei Nova 5T İncelemesi

0
119

Huawei, akıllı telefon sektörünün son senelerde en süratli büyüyen oyuncuları arasında yer alıyor. Küresel pazarda ikinci sıraya yerleşen Çinli üretici, agresif büyüme stratejisini yaşadığı problemler karşın 2019’da da devam ettirdi. Şirketin geride bırakmak üzere bulunduğumuz senelerdeki mühim kozlarından birisi de Nova 5 serisiydi. Huawei Nova 5T araştırma yazımızda Huawei’nin orta segmentteki kuvvetli silahına dair ayrıntıları ve yorumlarımızı bulabilirsiniz.

Nova 5T araştırma: Tasarım

Huawei, 2019 ile beraber Nova serisinde görsel yönden kapsamlı bir değişikliğe gitmişti. Söz hususu değişikliğin izlerini Nova 5T’de de görmek olası oluyor. Test merkezimize gelen ve Huawei doğrusunda ”Midsummer Purple” olarak adlandırılan mor renkli Nova 5T, Huawei’nin son senelerde kullananlara sunmuş bulunduğu parlak ve parametre renkli telefonlardan biraz daha değişik görünüyor.

Huawei Nova 5T’nin 2.5D camla kaplı arka paneli, Nova sözcüğünün harflerinden meydana gelen bir desenle süslenmiş. Yansıtıcı bir yüzeyin üzerine oluşturulan bu süslemeler, meydana resmen holografik bir estetik sistem çıkarıyor. Cam arka panel parmak izlerini göstermeye ideal olsa da, panelden yansıyan ışık yardımıyla bu izler ustalıkla gizleniyor.

Huawei Nova 5T’nin ön yönüne geçildiğinde ise kullanıcıları 6.26 inç büyüklüğündeki ekran karşılıyor. Bu ekranla alakalı ayrıntılara daha sonra değineceğiz. Fakat Huawei’nin büyük ekranı kompakt bir kasaya yerleştirme hususu ile alakalı başarılı bir iş çıkardığını şuandan söylemek gerekiyor.

Elde tutulduğunda dayanıklı bir aygıt hissiyatı veren telefon, ince ve zarif profili yardımıyla ele aslında gerektiğince iyi oturuyor ve bir ağırlık hissi oluşturmuyor.

Telefonun sağ kenarında aynı vakitte parmak izi tarayıcısı olarak da işleyen güç butonu bulunuyor. Güç butonunun derhal üstünde ise ses denetim tuşları yer alıyor. Parmak izi tarayıcısının gerektiğince süratli çalıştığını ve telefonun tüketiminde ciddi bir pratiklik sağladığını belirtmekte yarar var. Bu mevzuya araştırmamamızın gelişen bölümlerinde bir kez daha değineceğiz.

Huawei Nova 5T’nin sol kenarında çift nano SIM kart tepsisinin yerleştirildiği yuva bulunuyor. Alt kenarda ise soldan sağa doğru mikrofon, USB-C girişi ve hoparlör ızgarası sıralanıyor. 3.5 mm. kulaklık jakının eksikliği, hâlâ eski kulaklıklarından vazgeçemeyen kullanıcılar amacıyla hayal kırıklığı yaratan bir hal olarak değerlendirilebilir.

Nova 5T araştırma: Ekran

Huawei Nova 5T’de yukarıda da bahsetmiş bulunduğumuz gibi 6.26 inç büyüklüğünde bir ekran bulunuyor. Bu IPS LCD ekran, 2340 x 1080 piksel çözünürlük sunuyor. Görüntü seviyesi 19.5:9 olan ekran, ön panelin yüzde 84,2’lik bölümünü kaplıyor.

LCD paneldeki renkler, daha yüksek fiyatlı telefonlardaki OLED ve AMOLED panellerin sunmuş bulunduğu renklere kıyasla biraz daha az canlı görünüyor. Renklerin tesiri daha az olsa da, bu hali normal karşılamak gerekiyor.

Renklerin canlılık standardı çok yüksek değil. Buna ek olarak, birtakım renk profillerinde karşıtlık tesiri daha yoğun biçimde gözlemleniyor. Siyahların gerçek anlamda kara olmaması, kenarlarda gri boşlukların kalması ve karanlık sahnelerde karşıtlık seviyesinin düşük kalması, Nova 5T’nin ekran performansının diğer eksileri arasında bulunuyor.

Full HD+ çözünürlüklü ekran, 412 ppi piksel yoğunluğuna sahip. Bu da fotoğraf ve videoların gerektiğince keskin görünmesini sağlıyor. IPS LCD panel tercihi ise telefonun pilini zorlayan bir hal olarak değerlendirilebilir. Kullanıcılar, pil tüketimini yavaşlatmak adına çözünürlüğü ekran ayarları üstünden manuel olarak aşağıya çekebiliyor.

Tam ekran programlarda ise bilhassa de denetim vasıtalarının delik bölgesine gelmesi halinde birtakım problemlerle karşılaşılabiliyor. Bu bozukluğu da tam ekran modunu değiştirerek aşmak olası oluyor.

Nova 5T araştırma: Donanım ve Performans

Nova 5T’nin kalbinde Huawei’nin kendi üretimi olan Kirin 980 prosedürü bulunuyor. Telefonun Türkiye’de satılan versiyonunda bu prosedürüyle 6 GB RAM ve 128 GB dahili depolama alanı eşlik ediyor. 128 GB dahili depolama alanının 18 GB’lık alanı Android işletim sistemi doğrulusunda kullanılıyor. Micro SD kartla telefonun dahili depolama alanını genişletmek gibi bir alternatif ise sahip olunan değil.

Huawei’nin Mate 20 ve P30 serilerinde kullandığı Kirin 980, suni zekâ hususu ile alakalı becerilerini daha evvelce kanıtlamıştı. Yüksek performans ve daha uzun pil ömrü vadeden prosedürü, 6 GB RAM’in de yardımıyla pek çok işi basitçe yerine getirebiliyor. Nova 5T, aniden çok sırtlandığı vakitlerde bir problemle karşılaşmıyor.

Huawei Nova 5T, ortalama bir kullanıcının günlük gereksinimlerini yerine getirme hususu ile alakalı gerektiğince başarılı bir iş çıkarıyor. Ana ekranlar arası geçişlerde, program açılışlarında problem yaşanmıyor. Telefon, ağır yükleri bile ciddi bir problem olmadan yüklenmeyi başarıyor.

Nova 5T’de arka planda Spotify ile müzik dinlerken Chrome ile bir internet sitesini ziyaret etmek, Twitter ya da Instagram gibi platformları kullanmak problem teşkil etmiyor. Akıllı telefonda Huawei’nin çok çok sayıda ön yüklü programa yer vermemesi de telefonun şişmesini engelliyor. Buna ek olarak, Huawei’nin EMUI kullanıcı ara yüzü de telefonun teknik donanımını yormadan çalışıyor.

Buna karşın, telefonun performansını en üst düzeye çıkarmak amacıyla özel bir Performans modu sahip olunan. Söz hususu mod aktif hâle getirildiğinde performansta aslında marjinal bir artış gözlemleniyor. Fakat bu mod çalışırken pil tüketiminin hızlandığını da belirtmek gerekiyor.

Huawei Nova 5T’de kullanıcılar telefonlarını parmak izi tarayıcısı ve yüz tarife özelliği ile koruma altına alabiliyor. Sağ kenardaki güç butonuna yerleştirilen parmak izi tarayıcısının aslında çarpıcı bir performans sergilediği basitçe söylenebilir. Hem sağ elini hem de sol elini kullananların basitçe erişebildiği tarayıcı, parmak izini algıladıktan sonra telefonun kilidini çok kısa bir vakit içerisinde açıyor.

Normalde telefonlarda yüz tarifeyi parmak izi tarayıcısına tercih etsem de, Nova 5T özelindeki favorimin parmak izi tarayıcısı bulunduğunu söyleyebilirim. Fakat Nova 5T’nin yüz tarife özelliğinin de yeteri kadar süratli çalıştığını belirtmekte yarar var.

Kirin 980 işlem zenginliği, Huawei Nova 5T’ye oyun performansı hususu ile alakalı da mühim bir üstünlük sağlıyor. Pek çok oyunu Nova 5T’de en yüksek grafik ayarlarında rastgele bir takılmayla karşılaşmadan oynamak olası oluyor. Huawei’nin tescilli GPU Turbo 3.0 teknolojisinin zenginliği da “gelişmiş” bir oyun tecrübesi vadediyor. Bu teknoloji belli oyunlarda prosedürü performansını artırırken, pil tüketimini de optimize ediyor.

Nova 5T araştırma: Pil

Yoğun sosyal medya tüketimi, internette gezinme, online ortamda müzik dinleme, bir vakit oyun oynama gibi eylemlerin bulunduğu bir kullanım senaryosunda Nova 5T, günü aşağı yukarı yüzde 20 seviyesinde dolu bir pille tamamlıyor.

Kısacası Nova 5T’nin pili kullanıcılarının bir günü çıkarmasına basitçe yetiyor. Daha düşük yoğunluklu bir kullanım senaryosu ve program destekli optimizasyonlar yardımıyla bu zamanı daha da uzatmak olası.

Ekran parlaklığı maksimum seviyedeyken 90 dakika vaktinde Full HD çözünürlüklü bir video izlendiğinde Nova 5T, aşağı yukarı yüzde 14 seviyesinde bir pil kayıbı yaşıyor. Bunun LCD panele sahip diğer telefonlarda görülen kayıp seviyesine yakın bir oran bulunduğu söylenebilir.

Huawei Nova 5T’de kablosuz şarj desteğinin bulunmamasını bugünkü standartları kapsamında bir eksik olarak değerlendirmek olası. Akıllı telefonun 3750 mAh kapasiteli pili ise kutudan çıkan 22W gücündeki şarj aletiyle gerektiğince süratli biçimde dolduruluyor. Pil tamamiyle boşken, 30 dakikalık bir şarj işleminin sonucunda doluluk standardı yüzde 50’yi buluyor.

Nova 5T araştırma: Yazılım

Android 9’un uyarlanabilir pil tüketimi gibi işlem de Nova 5T’de kullanıcıları karşılıyor. Akıllı telefon, Google’ın Huawei’nin Android lisansını askıya almasından sonra pazara çıkmasına karşın Google’ın program ve servisleri aygıtta sahip olunan. Huawei’nin kendi vasıtaları da Nova 5T’de kullanıcıları karşılıyor.

Nova 5T’nin ana ekranındaki Google klasöründe Gmail, Google Haritalar, YouTube, Google Drive gibi Google imzalı programları bulmak olası oluyor. Android’in Mesajlar programı ve Google Chrome da telefonda sahip olunan. Chrome ve Gmail varsayılan çözümler gibi görünseler de, akıllı telefonda Huawei’nin kendi Tarayıcı ve E-posta programları da kullanıcıları karşılıyor.

Huawei’nin EMUI kullanıcı ara yüzüne aşina olanlar amacıyla Nova 5T’nin sunmuş bulunduğu tecrübesin çoğu tanıdık bulunduğu söylenebilir. Nova 5T ön yüklü programlarla çok şişirilmese de, Huawei’nin ara yüzü bir hayli özelleştirdiği ve kullanıcılarına çok sayıda vasıta sunmuş bulunduğu görülüyor. Bu vasıtaların büyük alanı, ana ekrandaki Araçlar klasöründe kullanıcıları karşılıyor.

Söz hususu klasörde hava hali, hesap makinesi ve pusula gibi programlar bulunuyor. Buna ek olarak, diğer telefonlardan Nova 5T’ye veri aktarmayı ya da Nova 5T’deki bilgileri diğer telefonlara göndermeyi basitleştiren Phone Clone programına da bu klasör üstünden erişilebiliyor.

Huawei’nin Google Play Store’a alternatif olarak konumlandırdığı AppGallery adlı program mağazası da Nova 5T’de sahip olunan. Bu mağazadaki program kataloğu da gerektiğince genişlemiş halde. Kısacası Nova 5T’de program indirmek amacıyla kullanıcıların önünde geniş kapsamlı iki alternatif bulunuyor.

Hemen derhal bütün Huawei telefonlarında tespit edilen Temalar programı, Nova 5T’de de konumunu alıyor. Bir tema mağazası olan bu program yardımıyla Nova 5T’ye değişik bir manzara kazandırmak çok daha basit hâle geliyor.

Nova 5T’de ön yüklü olarak yayılan bir diğer vasıta ise “Optimizer” ismini taşıyor. Bu vasıta, adından da anlaşılabileceği üzere, telefonun performansını süratli biçimde optimize etmek amacıyla kullanılıyor. Bir tür denetim merkezi fonksiyonu gören

Optimizer ile telefondaki dosyaları süratli şekilde temizlemek, veri tüketimini ve pil tüketimini denetim etmek, istenmeyen davetiye ve mesajları engellemek gibi işlemler yerine getirilebiliyor.

Huawei Nova 5T’nin kullanıcı ara yüzü genel itibarıyla akışkan ve reaksiyonsal bir tecrübe yaşatıyor. Uygulamalar arasında geçiş yapar iken ilgi çekici bir takılma yaşanmıyor. Minimalist tasarıma sahip temalar ve program ikonları da göze gerektiğince hoş geliyor.

Huawei Nova 5T’de Booking.com ve Amazon Shopping programları da ön yüklü olarak sunuluyor. Cihazla beraber yüklü gelen rastgele bir sosyal medya programının bulunmadığını da belirtmekte yarar var.

Nova 5T araştırma: Kamera

Kamera, Huawei Nova 5T’nin amiral gemisi telefonlara yaklaştığı diğer bir alan olarak öne çıkıyor. P30 Pro’ya benzer nitelikteki dörtlü arka kamera sistemi, suni zekânın da desteği yardımıyla çarpıcı kareler yakalamayı başarıyor. Nova 5T’nin kamerası P30 Pro’nun Leica destekli kamerasının biraz altında kalsa da, üst kategoride yer alan diğer telefonlara yakın neticelere ulaşabiliyor.

Akıllı telefonun arkasındaki dörtlü kamera sisteminde ana kamera vazifesini 48 megapiksel çözünürlüklü Sony IMX586 duyarga üstleniyor. Bu optik görüntü sabitleme ve lazer otomatik odaklama gibi önce bulunuyor. 117 derece görüş açısına sahip 16 megapiksel çözünürlüklü süper geniş açılı lens, 3x kayıpsız ve 5x hibrit zum yapabilen optik görüntü sabitleyicisi olan 8 megapiksellik telefoto lens ve 2 megapiksellik makro lens, telefonun önce arasında yer alıyor.

Fotoğraf çekerken yükün büyük bölümünü 48 megapiksellik duyarga üstleniyor. 1/2 inç büyüklüğündeki bu duyarga, diğer akıllı telefonlarda tespit edilen ana duyarlarda çoğundan daha büyük. Sonuç olarak daha çok ışık yakalayabilen duyarga, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekebiliyor.

Ortaya çıkan fotoğraf ise 12 megapiksel çözünürlüğünde oluyor. Kullanıcılar kamera ayarları üstünden manuel olarak 48 megapiksel çözünürlüklü fotoğraflara geçiş yapabiliyor. Fakat yalnızca iyi aydınlatılmış ortamlarda 48 megapiksel opsiyonunun kullanılmasında yarar var.

Kamera en iyi performansını, ön görü edilebileceği üzere, gün ışığı altında yapıyor. İnsan fotoğraflarında meydana çıkan neticeler biraz kuru olarak tanımlanabilir. Genelde net ve parlak görünen fotoğraflar, ayrıntıların görünmesini sağlayacak ölçüde bir pozlama yapıyor. Gece çekimlerinde kamera ayarları ortama ideal olarak yapılmazsa, çekilen fotoğraflar “aşırı pozlanmış” şekilde görünebiliyor. Bu da solmuş renkler ve gürültü tesiri yüksek fotoğraflar olarak geri dönüyor. Fakat gece modu aktif hâle getirildiğinde bu bozukluğun biraz olsun çözüldüğü söylenebilir.

Nova 5T’nin kamerasına suni zekâ desteğini Kirin 980 prosedürü ve bu prosedüründeki iki adet nöral prosedürü birimi (NPU) sağlıyor. Yapay zekâ, Nova 5T’nin kamera menüsü üstünden tek bir dokunuşla aktif hâle getirilebiliyor ya da kapatılabiliyor. Yapay zekâ ile çekilen fotoğraflardan birtakımlarında doğallığın ortadan kalktığı görülüyor. Bu amaçla çok çok gereksinim duymadıkça suni zekâyı aktif hâle getirmemekte yarar bulunduğu söylenebilir.

Fakat bu, suni zekânın ayrıntılı senaryolarda işe yaramadığı manasına gelmiyor. Hem suni zekâ aktifken hem de gece modunda daha çok ışık yakalayan kamera, birkaç fotoğrafı aniden birleştirerek daha çok ayrıntı görmeyi sağlıyor. Fakat bu modlarda pozlama ve fotoğraf çekimi amacıyla aşağı yukarı 3 ila 7 saniye gibi bir vakitte işlev duyuluyor. Dolayısıyla bu modları kullanırken sabırlı olmak gerekiyor.

Nova 5T’de optik zum yapabilen bir lens bulunmuyor. Bunun yerine sarfedilen dijital zum, 10x’e kadar çıkan seviyelerde yakınlaştırma yapabiliyor. Fakat ön görü edilebileceği üzere, yakınlaşma standardı arttıkça nitelikte düşüş yaşanıyor. Nova 5T’nin makro lensinin performansı ise gerektiğince iyi. Fakat bu lensle fotoğraf çekerken nesneyle olan uzaklığı iyi ayarlamak ve fotoğraflanan nesnenin hareket etmemesi hususu ile alakalı olmakta yarar var.

Geniş açılı lens ise bir kareye çok çok şey sığdırmak isteyenlere yardımcı oluyor. Bu lensin de iyi bir performans sergilediği basitçe söylenebilir. Geniş açılı lensle çekilen fotoğraflarda nesnelerin kenarları deforme olmuş şekilde görünmüyor. Buna ek olarak, fotoğrafların büyük ölçüde standart lensle çekilmiş şekilde göründüğünü söylenebilir.

Nova 5T ile video çekmek, pürüzsüz ve kararlı bir tecrübe olarak tanımlanabilir. Kullanıcılar akıllı telefonun arka kamerasıyla varsayılan olarak 1080p çözünürlüklü videolar kaydedebiliyor.

Bu videolar ayrıntı ve renk koruma hususu ile alakalı iyi bir performans sergiliyor. Fakat bu çekim sırasında telefonu olası bulunduğunca oynatmadan tutmak gerekiyor. Daha çok çözünürlük isteyenler amacıyla 4K video çekim özelliği de sahip olunan.

Nova 5T araştırma: Sonuç

Nova 4’ün üzerine ekstra önce koyarak gelen Nova 5T, sunmuş bulunduğu imkânlarla aldığı paranın karşılığını çokça veriyor. Dörtlü kamera sistemi ve süratli prosedüründeki üst sınıf telefonlara yakın duran Nova 5T, bütçesi yüksek olmayan kullanıcıların da kaliteli bir tecrübe yaşamasını olası kılıyor.

Etkileyici fotoğraflar çeken, pili bir günü basitçe çıkaran, yoğun grafikli oyunları basitçe çalıştırabilen telefon, çoklu vazife hususu ile alakalı bir problem yaşamıyor. Telefonun büyük ve keskin ekranı da çoklu vazife vaktinde ki basitleştiren faktörler arasında bulunuyor.

Kompakt tasarımı da Nova 5T’nin ilgi çekici yönlerinden biri. Parlak kaplaması da telefonun cazibesini artırıyor. Fakat Huawei’nin birtakım tavizler verdiğini de belirtmek gerekiyor. OLED panel yerine LCD paneli tercih eden Huawei, aygıtta kablosuz şarj desteği sunmuyor. Suya dayanıklı olmaması da Nova 5T’nin eksiklerinden biri. Bu eksikleri problem etmeyen şahıslar amacıyla Nova 5T, aldığı paranın hakkını çoğu veren, çok tüketimi basit bir telefon profili çiziyor.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz