Huawei Map Kit ile Yeni Haritalar Geliyor

0
3

Akıllı telefon aleminde bir harp başlattığı tanınan Huawei, ABD ile yaşanan krizlerin ardından kendi işletim sistemini tanıtmıştı. Markanın Android ambargosuna karşı olarak sunduğu yeni işletim sistemi Harmony OS, çok kısa bir vakit evvelce meydana çıktı. Ancak gelen verilere bakacak olursak, markanın geleceğe dönük daha çok planı var.
Bunlardan birisi de Huawei Map Kit. Google Maps amacıyla yeni rakiplerin meydana çıkmasını sağlayacak olan Huawei Map Kit, bir API olarak sunulacak ve son kullanıcılardan çok, servislere hitap eden bir seksiyon olacak. Servisin amacı, yeni harita programlarının geliştirilmesini sağlamak.


Huawei Map Kit Neler Sunacak?


Yeni Huawei Map Kit direk geliştiriciler amacıyla kullanmak mümkün olacak. İlk olarak 150 ülkeye kadar destek vermesi beklenilen kitin, 40 ayrı dil desteğinin bulunacağı da açıklamalarda yer aldı. Sadece dil desteği konusu ile ilgili bile öne geçmesi beklenilen servisin Yandex ortaklığını barındırması bekleniyor.
Geliştiricilerin çok basit bir şekilde navigasyon programları yapmalarına ve harita programlarını geliştirmelerine izin verecek olan yeni servis, Android tabanlı işletim sistemlerinde tüketimine izin verilebilecek olan uygulamalar amacıyla de geçerli olacak.

Yani çok yönlü bir sistem sunulacak. Bu yönüyle Google Maps amacıyla yeni rakiplerin sunulacağını söylemek hatalı olmaz. Genellikle Harmony OS ardından hal biraz daha farklılık gösterebilir. Sistemin ne kadar tercih edileceği ise bir diğer merak konusu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz