Ana Sayfa TEKNOLOJİ Huawei Google Savaşında Son Durum Nedir?

Huawei Google Savaşında Son Durum Nedir?

0
97

Bilindiği üzere Google ile Huawei arasında yaşanan tatsız gelişmeler, adeta teknolojik bir rekabete dönüştü. ABD Hükumeti, Çin’li dev Huawei’nin bu denli hızlı büyümesini tehdit olarak algıladı ve bu nedenle oldukça ilginç olan bu kararı aldı. Artık Huawei, kendi işletim sistemine sahip bir telefon markası. Yani kötü komşu insanı ev sahibi edebiliyor!

2.5 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan Android ve iOS’un karşısında uzmanlar tarafından “Şansı yok!” denilen Huawei, akıllı telefon sektöründe tutunmaya devam ediyor. Android işletim sistemini kullanan telefon markası, Google Hizmetleri ile de senkronize çalışıyordu. Ancak bu yıl içerisinde gerçekleşen gelişmeler nedeniyle Google tarafından Android lisansı iptal edilen Huawei, kendi işletim sistemine geçti. Bu işletim sisteminde ise Google, Instagram, Facebook ve Twitter gibi uygulamalar desteklenmeyecek. Yani Google Huawei savaşı, karşılıklı atışmalarla tam gaz devam ediyor.

Huawei Önlemini Almıştı!

Aslında Huawei’in lisansının iptal edilmesi o kadar da sürpriz değildi. 2012 yılında meydana gelen gelişmeler üzerine Huawei zaten yeni bir işletim sistemi üzerine çalışmaya başlamıştı. 2019 sonu tamamen hazır olacağı söylenen işletim sistemi, tam 7 yıldır geliştirilme aşamasındaydı. Bu nedenle sistemin uyumluluğu konusunda şüpheler bir nebze de olsa azalıyor.

Nitekim Mart 2019 tarihinde Huawei CEO’su Richard Yu, Almanya’da bir açıklama yapmıştı. Açıklamada kendilerine ait işletim sistemini hazırladıklarını belirten Huawei CEO’su, mevcut seçenekleri kullanamazlarsa duruma hazırlıklı olduğunu da belirtmışti. Yani birkaç ay öncesinden bu durum ayyuka çıkmıştı. Sonrasında ise iki tarafın da beklediği şey oldu ve Huawei, Google tarafından Android evinden kovuldu!

Huawei’in önceden hazırlığını yapması ise bir nevi B planıydı. O plan zamanında yapıldığı için şu an tam anlamıyla işe yaradı ve Huawei, Android işletim sistemiyle çalışan telefonlara karşı başlı başına rakip oldu. Bu nedenle Samsung satışları düşerken Android işletim sistemine sahip telefon kullanımında da azalma yaşanması bekleniyor. Halihazırdaki Huawei telefonları bu gelişmeden etkilenmese de yeni çıkan telefonlarda artık Android lisansı yok. Google, kötü komşuluğunu konuşturdu ve Huawei’yi kendi eliyle kendine büyük bir rakip yaptı. Şimdi akıllardaki tek soru şu: “Acaba Huawei’nin kullandığı işletim sistemi, diğer iki işletim sistemine kafa tutabilecek mi?” 1 yıl içerisinde satışları %50 artan Huawei cephesinden bakılırsa bu durum hiç de zor değil.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz