Google, Orijinal Haber Kaynaklarını Ön Plana Çıkaracak Bir Algoritma Değişikliğine Gitti

0
171
google-oyun-1

Milyonlarca kullanıcı her gün düzenli olarak internette güncel haberleri araştırıyor ve gündem hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Dünya’nın en büyük datasına sahip arama motoru Google, kullanıcıların özgün içeriğe ulaşabilmesi için bugüne kadar çeşitli algoritmalar geliştirmişti. Son geliştirdi algoritma ise diğerlerinden çok daha farklı.

Google, Araştırmacı Gazeteciliği Desteklemek İstiyor!

Arama motorları arasında lider konumda olan Google, özgün gazeteciliği ve haberciliği desteklemek ve ön plana çıkarabilmek için orijinal haber içeriklerini tespit ederek, arama sonuçlarında üst sıralara çıkartacak.

Google News’den sorumlu Başkan Yardımcısı Richard Gingras, GEN ( Küresel editörler Ağı ) tarafından sorulan sorular hakkında yaptığı bir açıklamada ” Şirket araştırmacı gazeteciliği desteklemek istiyor ve insanların yetkin haberciliğe erişimine yardım etmek istiyor. ” ifadelerini kullandı.

Google, internet kullanıcılarından elde ettiği veriler ile, her gün binlerce hatta milyonlarca internet sitesini kullanıcıların ilgi alanlarına ve son haraketlerine göre uygun bir şekilde sıralayabilen algoritmaya sahip. Yeni algoritma dünya üzerindeki tüm dillerde çalışacak.

Küresel Editörler Ağı’nın (GEN) sorduğu sorulara detaylı bir biçimde cevap verek Richard Gingras, algoritmanın özgür haberciliği nasıl anlayabileceğine ve tespit edeceğine dair bir takım ipuçları da verdi.

Google, Yeni Algoritması İle Rekabeti Artırmayı Hedefliyor

Yılda birkaç kez algoritma değişikliği yapan Google, orijinal kaynakları ön plana çıkarmak için oluşturduğu yeni algoritması ile rekabeti arttırmayı hedefliyor. Yeni algoritması sayesinde, alıntı haber yapan haber sitelerinin haberi ilk paylaşan sitenin önüne geçmesini engellemeyi planlıyor.  Ayrıca Google’ın gittiği bu değişiklik sayesinde haksız rekabetin ve haksız Adsense gelirinin de önüne geçilebilecek. Öyle ki, günümüz haber sitelerinde kaynak belirterek alındı yapan siteler kimi zaman haberi ilk paylaşan sitenin önüne geçebiliyor. Bu da haksız kazanca yol açıyor. Dünya üzerinde yaygın olan ve haber paylaşım konusunda yaptıkları ataklara rağmen çoğu yerel haber sitesi istenilen seviyeye gelemeyebiliyor, bu durum Google’ın yeni adım atmasının ana sebebi. Google arama sonuçlarında haberi paylaşan ilk kaynağın öne çıkacak olması, rekabetçi bir ortamın oluşturulmasını sağlayacak.

Haber paylaşımı yapan ve özgün haber konusunda yaptıkları ataklara rağmen yerel haber sitelerinin istenilen seviyeye gelememeleri, Google’ı yeni adım atmaya itti. Yeni oluşturduğu ve kısa süre içerisinde faaliyete girmesi beklenen algoritmasına göre teknoloji devi Google arama sonuçlarında ilk kaynağın öne çıkması beklenmekte. Bu şekilde daha rekabetçi bir ortam oluşturulması sağlanacak. Şirket, bu konuda daha önce de birçok tepki ile karşılaşmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz