Google Her Yıl 110 Milyon Dolar Zarara Uğruyor!

0
57

Google “Kendimi Şanslı Hissediyorum” butonundan muhtemelen hepiniz haberdarsınız. Bu butona herhangi bir kelime yazıktan sonra tıkladığınız zaman Google, sizi otomatik olarak bir web sitesine yönlendiriyor. Bu sayede arama konusunda vakit kaybetmemiş oluyorsunuz. İşler bu noktaya kadar hem Google hem de kullanıcı için faydalı gözükse de aslında değil. Zira Google sırf bu buton nedeniyle yıllık 110 milyon doların üzerinde kayıp yaşıyor. Peki nedeni nedir?


Aslında nedeni oldukça basit. Google, bir kelime yazdığınız zaman bu butonla sizi reklamsız bir şekilde herhangi bir web sitesine atıyor. İşte bu noktada Google’ın kaybı başlıyor. Herhangi bir reklama erişmeyen kullanıcılar, olduğu gibi web sitesine girdiği için Google reklam kazancı elde edemiyor. Ortaya konulan istatistiklere göreyse bu buton her 100 kişiden biri tarafınca kullanılıyor. E o zaman Google bu butonu neden ortadan kaldırmıyor?


Bunun da nedeni oldukça basit. Google, kullanıcılarına karşı sunduğu ana sayfayı artık benimsetmiş durumda. Yani 100 kişiden sadece biri dahi kullansa da bu buton orada hatrı sayılı bir yer kaplıyor. Eğer buton bir anda ortadan kalkarsa kullanıcılar bunu yadırgayacaktır. Bu nedenle Google, yıllık 110 milyon dolar zararına karşı o butona dokunmuyor. Ancak butondan da umudunu kesmiş değil. Eğer herhangi bir arama yapmadan o butona tıklarsanız buton sizi Google’ın Doodle servislerine gönderiyor. Ayrıca bazı ülkelerin sayfalarında bu buton farklı amaçlarla da kullanılıyor.


Buton hala yerinde dursa da geleceği hakkında kesin bir şey söylemek imkansız. Google için pek dişe dokunur bir rakam olmasa da 110 milyon dolar dünyanın geri kalanı için oldukça önemli bir miktar. Özellikle de sadece bir buton için! Ancak Google, daha önce de söylediğimiz gibi bu konuda pek ısrarcı ve insanların görsel olarak alıştıkları butona ellemek istemiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz