Go PRO Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
180

Küçük, hem de minik bir kamerayla öyle büyük işler yapabilir ki, şaşırmamak olası değiş. 2000’lerin ilk haftalarında pazara yayılan GoPro aksiyon kameraları kısa vakitte pöpülerleşti ve sıra dışı sporlarla merakınız varsa ya da stok resimciliğiyle ilgileniyorsanız, bu kusursuz mahsulleri muhakkak sınamalısınız. Bu yazımızda, GoPro aksiyon kameraları ile ilgili birtakım ehemmiyetli bulgular paylaşacağız.

En kolay tanıyımıyla aksiyon kamera, hareket halindeyken kullanabildiğiniz kamera olarak belirleniyor. Ama hareketi de öyle kolay hareketler gibi algılamayın sakın. Paraşütle atlamak, bisiklet ile dağdan inmek, su üzerinde kaymak ve sörf gibi değişik ve gerçek anlamda aksiyonu bol hareketlerden bahsediyoruz. Eh, bu gibi sporları yapıyorsanız, o anları ölümsüzleştirmek, torunlara anlatacağınız hikayelerin kanıtlarını da toplamayı istiyorsunuz tabi ki.

İşte aksiyon kamera bu noktada işe karışıyor. Kaskınıza, alın bandıyla kafanıza, elinize, kolunuza kolaylıkla takabildiğiniz bu kolay görüntülü ve ufak kameralar ile bir hayli çok aktiviteyi sorunsuz görüntüleme ihtimaline sahipsiniz.
Yüksek süratli çekim yetenekleri ve kaliteli lensleri yardımıyla görüntülerdeki sarsılmaları en aza indirecek şekilde geliştirilmiş olan bu kameralar son dönemde öne çıkmaya başladılar.

Aksiyon Kamera Nasıl Kullanılır?

Dediğimiz gibi, aksiyon kameraları vücudunuzda bir çok yere sabitleyerek değişik çekimler yapma ihtimaline sahipsiniz. Paraşütle atlarken ya da bisiklet ile dağdan aşağı bir iniş yapar iken kaskınıza takabilir, daha etkili ve enteresan çekimler amacıyla aynı anda bir çok kamerayı üzerinizde taşıyabilirsiniz.

Aksiyon kamera, GoPro özellikle yaz aylarında sörf, dalış, su kayağı biçiminde etkinliklerin yanında bisiklet, paraşüt, motokros, dağcılık ve hem de trekking’de bile kullanabiliyorsunuz bu kameraları. Aksiyon kamera vücudunize bağlı bulunduğu amacıyla hem sizinle birlikte hareket etmekten kaynaklı sarsıntılar eksilirken bunun yanı sıra kameranın yüksek süratli kayıt özellikleri ve lenslerinden kaynaklı bir sarsıntı önleyiciliği de bulunmakta. Sonuç olarak normal kameralar ile yapamadaığınız atlamalı, zıplamalı, uçmalı, kaçmalı çekimleri aksiyon kameralar ile kullanışlı bir durumda halledebiliyorsunuz.

Ekstrem sporlarda çekim gerçekleştirme amacıyla tasarlandığından ötürü kameraların su, toz ve güneş ışığına karşı dayanıklılık gösterdiğini belirtmekte yarar var.
Değişik kullanım emellerine sahip, gerektiğince çok seçeneği de bulunmakta aksiyon kameralarda. Sörf sırasındaki çekimler amacıyla sörf tahtasına değişmezlemeye yarayan vantuz aparatı dahi mevcut. Sörf yapmam ki ben diyorsanız, taşıtınızın üzerine monte edip yol çekimleri de yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz