Fotosentez Yapabilen Yapay Yaprak Geliştirildi

0
126

İngiltere’de bulunan Cambridge üniversitesinde bilim insanları, fotosentez yapabilen yapay bir yaprak geliştirdi. Geliştirilen yaprak tıpkı gerçek yaprak gibi; karbondioksit, güneş ışığı ve su kullanarak enerji elde edebiliyor.

İnsanlığın uzay araştırmalarının önündeki en büyük olumsuz durumlardan birisi de hiç şüphesiz evrenin keşfedilmiş yerlerindeki oksijen yokluğu. Uzun süren uzay seyahatlerine yetecek miktarda oksijenin olmaması ve yetebilecek kadar oksijenin depolanamaması uzayı keşfetmenin ve uzay hakkında bilgi sahibi olmanın önünde büyük bir engel.

Her yıl 59.000 kilometreden çok daha fazla orman yanarak ya da kesilerek yok ediliyor. Tüm dünyada yaşanan bu gerçek, insanlığın elinden çıkan ve küresel ısınmayı hızlandıran en önemli etmenlerden biri. Ormanlar ve ağaçlar azaldıkça, her bir insanın bireysel olarak günlük yaklaşık 86 bin 400 kez nefes alırken ciğerlerine çektiği oksijen miktarı gittikçe azalıyor. Dünya nüfusu arttıkça çok daha ciddi bir hal almaya başlayan bu durum, aynı zamanda dünyaya yayılan karbondioksit miktarının da ciddi miktarda artmasına neden oluyor. Karbondioksitleri oksijene çeviren en işlevsel unsurlar ise ağaçlar ve bitkiler.

Son zamanlarda bilim insanları, çığ gibi büyüyen bu tehlikenin önüne geçmek için çalışmalar yapıyorlar. Sanayileşme ve şehircilik anlayışı yüzünden yok olan milyonlarca ağacın yerine suni fotosentez yapan suni yapraklar geliştirdi. Bu sayede ise suni fotosentez işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Hava Koşullarından Etkilenmiyor

Cambridge Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının geliştirdiği yapay yaprak, güneş enerjisinden yararlanırken hava koşullarından etkilenmez. Yapay yaprak , bulutsuz ya da bulutlu günlerde de etkilenmeden başarılı bir şekilde çalışmaya devam eder. Çalışmaya dair Nature Materials dergisinde yayınlanan makalenin yazarlarından olan VirgilAndrei, “Bu teknolojiyi sadece sıcak ülkelerde ya da sadece yaz mevsiminde kullanmak zorunda değilsiniz” dedi. 

VirgilAndrei, açıklamasını devamında, “Kolayca yakıt olarak kullanılabilecek etanol gibi ürünler üretmesi hedefliyoruz. Karbondioksit azaltma reaksiyonu kullanarak Güneş ışığından bir adımda bu ürünlerin üretilmesi zordur. Ama doğru yöne doğru gittiğimize ve doğru katalizöre sahip olduğumuzdan eminiz. Bu nedenle yakın zamanda bu süreci gösterebilecek bir cihaz üretebileceğimize inanıyoruz” dedi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz