Fare Bilgisayarla Tanışın!

0
134

Günümüz teknolojisinde bilgisayarlar, ufacık boyutlara sahipler. Özellikle de el kadar notebooklar çıktığından bu yana incecik ve hafif bilgisayarlar dikkat çekiyor. Ancak Elecronic Grenade isimli bir Youtube kanalı, oldukça ilginç bir çalışmaya imza atarak “fare bilgisayar” oluşturmuş. Gelin bu sevimli cihazın özelliklerine yakından bakalım.

Küçük boyutuyla dikkat çeken Raspberry Pi bilgisayarlarını kullanan Youtuber, kullanmadığı bir fareyi kullanarak fare bilgisayar oluşturmuş. Bu bilgisayar, farenin altından kayan küçük klavyeye, kendisiyle hareket eden fareye ve bir de ekrana sahip. Youtuber’ın ilk olarak aklına kendi bilgisayar parçalarını fareye koymak gelse de bunu başarmamış. Sonrasında 3D bir kalıp tasarlayarak işe başlamış.

Donanımsal Özellikleri Nelerdir?

Donanım olarak el kadar klavye, 1.5 inçlik 128×128 OLED LCD ekran ve Raspberry Pi Zero W bilgisayardan faydalanan Youtuber, “The Computer Masue” adlı cihazı bu parçalarla oluşturmuş. İşletim sistemi ise GNU/Linux temelli Raspbian. Bu işletim sistemi sayesinde ufacık ekranda işlemlerinizi daha kolay yapabiliyorsunuz. Fakat faresi aşırı küçük olduğu için kullanımı oldukça zor görünüyor.

Bilgisayarda şu ana kadar yapabilecekleriniz ise kanal tarafından şöyle sıralanmış: İnternete girmek, e-posta okumak, Minecraft oynamak, ayarlara göz atmak ve metin belgeleri oluşturmak gibi sıradan eylemler, bu bilgisayarın temel özellikleri arasında yer alıyor.

Kanal, bu bilgisayarı Youtube videosu çekerek detaylı olarak anlatmıştır. Aslında cüce bir insan için uygun olabilecek şekilde tasarlanan bilgisayar, üzerinde biraz daha durulursa geleceğin bilgisayarları için uygun bir model olabilir.

Raspberyy Pi Nedir?

Raspberry Pi model bilgisayardan faydalandığını söylemiştik. Özel projeler için üretilen bu bilgisayarlar, normal bilgisayarların yapabileceği hemen hemen her şeyi kolaylıkla yapabilmektedir. 700 Mhz ARM işlemci ve 256/512 MB RAM seçeneklerine sahip olan bilgisayar, kendi boyutundan beklenenin fazlasını yapmaktadır. Bilgisayar, yaklaşık olarak bir kredi kartı büyüklüğünde olmasıyla dikkat çekse de bir diğer özelliği de HDMI çıkışının bulunmasıdır. Yani bu bilgisayarlarda gerçekten de yok yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz